Abone Veri Tabanları

BAİBÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığınca satın alınan ve TÜBİTAK-ULAKBİM aracılığıyla abone olunan veri tabanları listesi aşağıdadır.  Farklı disiplinlerde ve muazzam sayıda e-kitap, e-dergi  ve makale gibi içeriği bulunan elektronik kaynaklara hızlı erişiminizi sağlayan bu veri tabanları üzerinden spesifik tarama ve araştırma yapabilirsiniz.

DİKKAT!
Elektronik kaynakların lisans anlaşmaları bu kaynakların kullanımı ile ilgili kuralları da içerir. Bu kuralların ihlali , aboneliğimizin askıya alınması, kaynaklara erişimimizin bir süre engellenmesi yada anlaşmamızın iptal edilmesi ile sonuçlanabilir. Üniversitemizin böylesi tatsız bir olay yaşamaması ve bilimsel araştırmalarımızın sekteye uğramaması için; üçüncü parti yazılımlar (Getright, Flashget, vs.) kullanarak bir elektronik kaynaktan çok sayıda dosya kopyalamayınız. Elektronik kaynaklardan kopyalanan bilgileri, ticari amaç taşımasada üniversitemiz mensubu olmayan kişilerle paylaşmayınız, e-mail listelerine göndermeyiniz.

Academic Search Ultimate (EKUAL)

Academic Search Ultimate Veri Tabanı

Multi-disipliner Araştırma için Dünyanın Çok Kapsamlı, Akademik Tam Metin Veri Tabanı

 • Sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır.
 • Bu kaynak, 9.100’e yakını tam metin olmak üzere 17,000’e yakın dergiyi özetleriyle birlikte indekslemektedir.
 • Tam metin dergilerden 7.750 kadarı aynı zamanda hakemlidir. 
 • PDF içeriği 1887’ye kadar uzanır.
 • Tam metin dergilere ek olarak, raporlar, kitaplar ve birçok farklı doküman türünü tam metin olarak içerir.
 • Science Online (1990'dan günümüze) dergilerini kapsamaktadır..

 

ACS (American Chemical Society)

ACS (American Chemical Society)

ACS (Amerikan Kimya Derneği) tarafından yayınlanmakta olan kimya alanında ve ilgili disiplinlerde etki faktörü yüksek dergilere tam metin elektronik erişim imkanı sunmaktadır. En eskisi 1879 yılı olmak üzere dergilerin arşiv erişimleri mevcuttur.
 
Uygulamalı kimya, kimya mühendisliği, biyokimya, biyoteknoloji, temel kimya, organik kimya, eczacılık, polimer ve malzeme bilimi konularını kapsar. 12'si açık erişim olmak üzere 78 dergiye erişim sağlanmaktadır. Kimya ve mühendislik haberleri, ACS arşivleri ve ACS sempozyum serileri yayınlanmaktadır.
 
 
Dergi listesi için tıklayınız.
 
American Chemical Society (ACS) Açık Erişim Yayıncılık İmkanı :

Abonelik paketinde sunulan 15’i açık erişim olmak üzere 83 derginin tümünde açık erişim olarak makalelerinizi yayımlayabilirsiniz.

 • Tümüyle açık erişim olan dergilerde (OA) -15 adet dergi- makale kabulü alınması durumunda yazarlarınızdan makale işlem ücreti alınmayacaktır.
 • Abonelik ile sunulan 68 derginin tümünde yine makale yayın kabulü alan yazarlarımız dilerlerse makalelerini açık erişim yayımlayabilmektedirler. Bu tercih yazara dergi tarafından sunulur.
 • Üniversite olarak 15 makalelik kotamız bulunmaktadır.

 -Dergi listesine buradan ULAŞABİLİRSİNİZ.

 -Anlaşma ayrıntıları ve  AE makale yayımlama kılavuzu için TIKLAYINIZ.

 

 

Annual Reviews (EKUAL)

Annual Reviews

Dergilerin kapsamında yaşam bilimlerinden, biyomedikal bilimlerinden, fen bilimlerinden, tarım bilimlerinden, sosyal bilimlerden ve ekonomiden 51 konu yer almaktadır.

Tıp ve Psikoloji Nobel ödülünü kazananların %56'sı ve Kimya Nobel ödülünü kazananların %42'si Annual Reviews yazarlarıdır.

Annual Reviews Stanford'daki bilim insanları tarafından 1932 yılında kurulmuştur. Konu ile ilgili kısa videoyu izlemek için buraya tıklayın: https://www.annualreviews.org/about/what-we-do

Her bir Annual Reviews'da, bir alandaki en önemli konulara ilişkin 20+ makale bulunmaktadır. Tanıtım bölümüne sahip olan her makalede konu derinlemesine ele alınmaktadır ve en az 130 atıf vardır. Alıntılanan atıflar yazarlarımızca dikkatli bir biçimde seçilmektedir ve daha kapsamlı bir keşif sürecine giden birincil araştırmanın yolunu açmaktadırlar.

Başlamak için adrese gidin: www.annualreviews.org

Dergi etki faktörleri için https://www.annualreviews.org/about/impact-factors adresine bakabilirsiniz.

Yeni ciltler yayınlandığında içindekiler tablosu hakkında ve diğer faydalı konulardaki eposta uyarılarını almak için kullanıcı adı ve parola oluşturarak Kayıtlı Kullanıcı olmanız önerilir. Unutmayınız: (parola 8 karakterden oluşmalı ve büyük harf, sayı ve en az bir adet harf/sayı dışı karakter içermelidir).

Kayıt yaptıran üyelerimiz, yayınlandıkça oluşturulan ve bazen resmi yayından altı ay kadar önce çıkarılan Reviews in Advance'e erişme olanağına sahip olacaklardır.

Applied Science & Business Periodicals Retrospective (EKUAL)

Applied Science & Business Periodicals Retrospective

1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.

Applied Science and Technology Index Retrospective: 1913-1983 (EKUAL))

Applied Science and Technology Index Retrospective

Bu arşiv veri tabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan mükemmel bir referans kaynağıdır. 1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makale barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir. 

Erişim için tıklayınız.

Art Index Retrospective (EKUAL)

Art Index Retrospective

Bu arşiv koleksiyonu, 1929’dan 1984’e kadar geçen süreci kapsayacak şekilde sanat ile ilgili birçok konuyu ele alır. Yarım yüzyıldan fazla bir süre için sanat literatürü sunan bu veri tabanı, 600’den fazla dergiye ek olarak 25,000’in üzerinde kitap incelemesini indeksler. Antikalardan sanat tarihine, moda tasarımından peyzaj mimarlığına, resimden heykele kadar sanat ile ilgili tüm konu başlıklarını kapsar.

AYEUM - Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Araştırma Merkezi

AYEUM - Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Araştırma Merkezi

 

Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi (AYEUM) sosyal, fen, sağlık ve eğitim bilimlerinde kullanılan nitel, nicel ve karma yöntemler hakkında araştırmacılara yönelik online eğitim, yüz yüze eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulmuş akademik bir eğitim platformudur. Bu doğrultuda yüksek lisans, doktora öğrencilerine, doktora sonrası araştırmacılara, akademisyenlere, kamu kurum ve kuruluşlarındaki uzmanlara bilimsel araştırma yöntemlerini ve bilimsel araştırma sürecinde kullanılan bilgisayar yazılımlarını ayrıntılı bir şekilde öğretmeyi amaçlamaktadır

AYEUM, Online Bilimsel Araştırma Yöntemleri Eğitimleri kapsamında Nvivo, SPSS, EndNote, Maxquda, Karma Yöntem Eğitimleri, CMA, Meta Analizi, Nitel Araştırma Yöntemleri, Sağlık Bilimleri için Vaka Temelli İstatistik başta olmak üzere bilimsel araştırma yöntemleriyle ilgili 140 online eğitim sunmaktadır.  Yıl içinde eklenen videolarda kullanıcılara açılacaktır.

Online video dersler, ilgili derslere ait eğitici materyaller ile desteklenmektedir.

 

Eğitimlere erişim için https://ayeum.com/video-panel/giris-yap sisteminden üye olmanız gerekmektedir. Üyelik için, 

 • Mail adresiniz üniversite mail adresiniz olmalıdır (ibu.edu.tr , ogrenci.ibu,edu.tr)
 • Kurumsal mail adresinize aktivasyon maili gelecektir. Gelen maildeki linke tıklayarak mailinizi onaylamanız gerekmektedir. 
 • Üye olduktan sonra kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak dersleri izleyebilir, sınav olabilir, katılım sertifikası almaya hak kazanabilirsiniz.

BMJ Journals Online: 2007-2009 (EKUAL)

BMJ Journals Online 

2007-2009 yılları arasında yayınlanmış olan British Medical Journals'a ait 27  dergiyi kapsamaktadır.

Lisans Anlaşmasının geçerli olduğu 20 Nisan 2007-19 Nisan 2009 tarihleri arasındaki sayılara erişim mümkündür.

Business Periodicals Retrospective Retro Index (EKUAL)

Business Periodicals Retrospective Retro Index

1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.

Business Source Ultimate (EKUAL)

Business Source Ultimate Veri Tabanı

İktisadi ve idari bilimler alanında üretilmiş, dünyanın en kapsamlı tam metin veritabanıdır. Harvard, Standford, Wharton, MIT, Oxford, Cambridge, London School of Economics gibi dünyanın en önemli üniversitelerinin birincil danışma kaynakları arasındadır. Veritabanı içerisindeki tam metin makaleler, 1886’lı yıllara kadar geriye gitmesinin yanısıra (JSTOR’un Business koleksiyonunu büyük oranda içerir), 1.200’den fazla akademik dergide yayınlanan makalelerin atıf bilgilerine de erişmek mümkündür ( ISI sadece 234 derginin atıf bilgileri vermektedir ). BSC ile kendi alanında lider tam metin hakemli dergiler yanında, tam metin kitaplar, vaka incelemeleri, şirket profilleri ve swot analizleri, bildiriler, ülke ekonomik raporları, endüstri raporları, pazar araştırma raporları ve tam metin ticari dergilere erişim mümkündür. BSC, 1.400’den fazlası hakemli dergi olmak üzere, 20.000’den fazla başlığı ( tam metin kitaplar, vaka incelemeleri, şirket profilleri, ülke ekonomik raporları, endüstri raporları, Wall Street röportajları, pazar araştırma raporları, SWOT analizleri, tartışma metinleri) tam metin olarak kullanıma sunmaktadır.

CAB Abstracts (EKUAL)

CAB Abstracts

CAB Abstracts kendi alanında dünyadaki en ayrıntılı özetleri veren ve indekslemeyi yapan bibliyografik veri tabanıdır. CAB Abstracts canlı organizmalarla ilgili uygulamalı bilimler alanında; tarım, ormancılık, veterinerlik, çiftçilik, hayvan ve bitki yetiştiriciliği, bitki koruma, genetik, orman mühendisliği, beslenme ve kırsal yaşam gibi pek çok konuda ayrıntılı ve bütünleşmiş bilgiler sunan, uluslararası bir veri tabanıdır. 1972’den günümüze 75’in üzerinde farklı dillerde orijinal baskıdan alınarak hazırlanmış İngilizce özetlere ulaşmak mümkündür.

 

Central & Eastern European Academic Source (EKUAL)

Central & Eastern European Academic Source

Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde yayınlanan akademik dergilerin tam metinlerini içeren bu veri tabanı, hem çok disiplinlidir hem de birçok farklı dilde yayını kapsar. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30’un üzerinde ülkeden 660’a yakın tam metin dergiden oluşan bir koleksiyon sunar.

İçerdiği konulardan bazıları: Edebiyat, fen bilimleri, hukuk, iş ve ekonomi, kütüphane ve bilgi bilimleri, mühendislik, siyaset bilimi, sosyoloji, tarih, tıp ve sağlık bilimleri, v.s.

DynaMed (EKUAL)

http://www.barnsleyhospital.nhs.uk/library/files/2014/11/Dynamed.png 

Dynamed Veri Tabanı

 • National Science Foundation - NSF ( ABD American Ulusal Bilim Vakfı ) desteği ile üretilmiş, dünyanın en kapsamlı ve güncel, kanıta dayalı klinik referans sistemidir.
 • 2000’e yakın hastalık hakkında doğrudan tedavi ve tanıya yönelik bilgiler verir.
 • 5,700’e yakın başlık için hazırlanmış özetleri, en güncel, geçerli ve pratik içeriği sağlaması, DynaMed’i uygulama sırasında ortaya çıkabilecek en önemli sorulara cevap verebilen vazgeçilmez bir kaynak haline getirmektedir.
 • Başlıklar içinde ilaç bilgileri de yer almaktadır.
 • Basit ancak güçlü konulara ayrılmış bir menüsü, doktorlara, tıp öğrencilerine ve diğer sağlık profesyonellerine, saygın yayınlar, kuruluşlar ve katkıda bulunan klinik çalışanlarının verdiği üst düzey, sentezlenmiş bilgilere erişme olanağı sağlar.
 • DynaMed içerisindeki bilgiler her gün gözden geçirilir ve 550’den fazla tıp dergisi doğrudan ve dolaylı olarak izlenir.
 • Her bir dergi, kapak kapak incelenir ve her bir makale de bilimsel geçerlilik açısından değerlendirilir. Bu sistematik literatür takip süreci sayesinde, DynaMed’in içeriğini, eldeki en iyi kanıtlar belirler.
 • DynaMed, NSF tarafından desteklenen bilimsel bir çalışmada, rastgele sorulan 698 klinik soruya, % 87 oranında cevap vererek, bir çok kanıta dayalı referans sistemini geride bırakmıştır.

E-book Central (Ebrary Academic Complete)

http://s3.amazonaws.com/libapps/accounts/40069/images/PQEC.png

E-book Central (Ebrary Acedemic Complete)

 • 247.000'in üzerinde elektronik tam metin kitap içeren Ebook Central veritabanı, 700 Yayıncının 16 akademik koleksiyonunu kapsamaktadır.
 • Kitap bölümleri pdf olarak indirilebilir.
 • Kitapları indirmek için hesap oluşturmanız gerekmektedir.

E-Book Central Hesap Oluşturmak İçin

E-Book Central Kullanım Kılavuzu

 

Education Index Retrospective: 1929-1983 (EKUAL)

Education Index Retrospective: 1929-1983 veri tabanı

 • Çok-kültürlü/etnik eğitim, dil sanatları, din eğitimi, eğitimde bilgisayarlar, fen ve matematik, hükümet fonları, kütüphanecilik, literatür standartları, okul öncesi eğitim, okul yönetimi, orta öğretim, sanat dalları, sosyal çalışmalar, sürekli eğitim, uzaktan eğitim, yetişkin eğitimi, yüksek öğrenim v.b. konularında birçoğu hakemli olmak üzere 800’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek 850.000’den fazla kayıt sunar.
 • Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir.
 • Ayrıca, eski tarihlere ışık tutması açısından orijinal konu başlıkları da korunmuştur.

Elsevier Clinical Key

Elseiver Clinical Key

Elsevier yayınevine ait ClinicalKey aranılan klinik bilginin bulunmasını ve uygulanmasını kolaylaştırarak klinik kararları destekleyen bir klinik arama motorudur. Clinical Key veritabanı içinde 37 tıbbi uzmanlık alanı yer almaktadır. Doody Core Titles E-Kitap listesi içinde yer alan Elsevier kitaplarının %95’inden fazlası Clinical Key kapsamı içinde bulunmaktadır. Kampüs dışından erişim için, kurum bilgisayarlarından https://www.clinicalkey.com adresine giderek register kısmından kurumsal e-mail adresiniz ile hesap oluşturup remote access yaptığınızda kişisel bilgisayar veya telefonunuzdan hesabınıza ve kaynaklara erişim sağlayabilirsiniz. Kampüs dışından  remote access veya proxy ayarı yaparak erişim sağlayabilirsiniz.

MD Consult, First Consult ve Clinics of North America dergilerinin tamamını ve ayrıca 800’den fazla kitap, 500’den fazla saygın dergiyi ve 9000’den fazla cerrahi ve tıbbi müdahale videosu bir araya getirerek kullanıcılarına sunmaktadır

 
ClinicalKey Türkçe Eğitim Videosunu izlemek için tıklayınız. 

ClinicalKey Tanıtım Videosunu izlemek için tıklayınız. 

Uzaktan erişim kayıt işlemi bilgilendirme broşürü için tıklayınız.

Kullanıcı kılavuzu (ENG) için tıklayınız.

Kullanıcı kılavuzu (TR) için tıklayınız.

 

İçerik kapsamında yer alan dünyaca ünlü kitaplardan bazıları:

 • Braunwald’s Heart Disease
 • Cecil Medicine
 • Campbell’s Operative Orthopaedics
 • Gray’s Anatomy
 • Miller’s Anesthesia
 • Rosai & Ackerman’s Surgical Pathology
 • The Netter series 

Yüksek impakt faktörlü dergilerden bazıları:

 • The Lancet, Lancet Infectious Diseases
 • Lancet Oncology, Lancet Neurology
 • Journal of the American College of Cardiology
 • Immunity, Neuron ve diğer önemli tip dergileri

Clinical Key 37 tıbbi ve cerrahi uzmanlık alanını kapsar. Kanıta dayalı en güncel cevapları sunar.

Elsevier tıbbi ve cerrahi dergileri (690+)
Elsevier tıbbi ve cerrahi referans kitapları (1000'e yakın)
Medikal ve cerrahi Clinics of North America dergileri
Clinical Overview-Klinik monografları (575+) 
Elsevier Procedures Consult videoları (300+)
İlaç monografları (2.600+)
Medline içeriği - Tamamı indekslenmiş Medline özetleri
Uygulama Rehberleri - 6.600+ uygulama rehberi
Hasta Eğitimi Materyalleri - 15.000+ hasta eğitim materyali
Multimedya - 60.000+ medikal ve cerrahi video ve 4 milyondan fazla resim, tablo ve grafik içeriği
Konu Sayfaları - 1400'den fazla hastalık konu sayfası (Topic Pages)

Emerald Premier eJournal (EKUAL)

Emerald Premier e-Journal Veri Tabanı

Mühendislik, uygulamalı bilimler ve teknoloji alanlarında spesifik konulardaki dergilerin yanı sıra kütüphane, bilgi hizmetleri, işletme ve yönetim alanlarında da önemli dergileri içeren veri tabanıdır.

Emerald eJournals Premier dergileri ve Arşiv Listesi: TÜBİTAK ULAKBIM üzerinden 3 yıllık bir anlaşma ile bütün dergiler (Premier Koleksiyonu) 2017 yılından itibaren erişimine açılmıştır. Dergiler işletme, yönetim,strateji, finans, muhasebe, ekonomi, pazarlama, insan kaynakları, bilgi yönetimi, lojistik, kamu yönetimi, turizm, eğitim ve mühendislik konularını kapsıyor.

 

Dergi listesi için lütfen tıklayınız. 

İçerik ve kullanım kılavuzu için lütfen tıklayınız.

ERIC (EKUAL)

ERIC Veri Tabanı

Eğitim ve ilişkili akademik disiplinlerdeki araştırmacıların temel danışma kaynağıdır. Educational Resource Information Center (Eğitim Kaynakları Bilgi Merkezi) tarafından üretilen bir veri tabanıdır. 1966 yılından günümüze 1.6 milyondan fazla kayıt ( makaleler, kitaplar, tezler, bildiriler, teknik raporlar vb dokumanlar ) kullanıma sunulmaktadır. Veri tabanında 600’den fazla dergi indekslenmektedir. EBSCOhost ERIC veri tabanıyla 631,000'den fazla tam metin dökümana bağlantı verir.

European Views of the Americas: 1493-1750 (EKUAL)

European Views of the Americas: 1493-1750

John Carter Brown Library ile işbirliği içerisinde EBSCO Information Services, 1750’den önce Avrupa’da Amerika hakkında yazılan basılı kayıtlar için kapsamlı bir rehber üretti. Toplamda 32,000’den fazla kayıt içeren bu veri tabanında yer alan başlıca konular:

 • Amerika’daki Britanyalılar
 • Ticaret
 • Keşifler
 • Amerika’daki Flemenkler
 • Amerika’daki Fransızler
 • Büyük Britanya – Koloniler
 • Amerika’daki dinler ve inançlar
 • Korsanlar
 • Köle ticareti
 • ve çok daha fazlası...

 

GreenFILE (EKUAL)

GreenFILE

Doğa ile ilgili multidisipliner bir veri tabanı olan GreenFILEçevre ile tarım, eğitim, hukuk ve teknoloji gibi çeşitli disiplinler arasındaki bağlara dikkat çeker. Kapsadığı başlıklardan bazıları şunlardır; küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kirlilik, ağaçlandırma, tarım, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm. 13,000’e yakın açık erişim tam metin kayıt içeren içeren bu veri tabanında, 850,000’in üzerinde kayıt özetleriyle birlikte indekslenmektedir.

 

Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984 Retro Index (EKUAL)

Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984 Retro Index

Bu değerli araştırma kaynağı beşeri ve sosyal bilimlerin farklı alanlarındaki önemli dergileri yüksek kalitede indekslemektedir ve içerik 1907’ye kadar uzanmaktadır. Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984 1,200’e yakın süreli yayın, 1.300.000’den fazla kayıt ve 240,000’den fazla kitap incelemesi indekslemektedir.

 

İdealOnline

İdealonline

"İdealonline”, Popüler ve Akademik Süreli Yayınları bir platform altında toplayan, kapsamlı bilgiye Türkçe kaynaklarda da ulaşılmasını sağlayan ve bunları okuyucuların hizmetine sunan veri tabanıdır.

İdealonline içerisinde Türk Dünyasının önde gelen dergileri de yer almaktadır. Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Başkortsan, Kırım, Karaçay-Malkar gibi Türki Cumhuriyetler tarafından yayınlanan bu dergiler, ilk kez “İdealonline Süreli Yayın Veri Tabanı” aracılığı ile Türkiye’deki Üniversite kütüphanelerinin erişimine açılmıştır.

Üniversite kütüphaneleri tarafından aktif olarak kullanılan İdealonline, yayınların araştırmacılara ulaşması için etkili bir veritabanıdır. İçerisindeki gelişmiş arama motorları ile ilgili alana direk erişim sağlayan İdealonline EDS ve Summon gibi uluslararası arama motorlarında da taranmaktadır.

Sistem içerisindeki “Kütüphanem”, “Duyuru Kaydı” ve “Bildirim Al” özellikleri ile yayın takibini en kolay hâle getirmekle birlikte, geniş filtreleme özelliğiyle de ilgili alana erişimi hızlandırmaktadır.

İdealonline güncel içerik bilgileri:

 • 1000+ Süreli Yayın
 • 17.000+ Arşiv Sayısı
 • 155.000+ Tam Metin Makale

 İdealonline veri tabanlarının amaçları:

 • Türkçe bilgi kaynaklarını e-ortama taşımak.
 • Türkçe bilgi kaynaklarına 7/24 erişim sağlamak.
 • Türkçe içeriğe modern veri tabanı sistemi ve cihazlarla erişim sağlamak.
 • Türkçe içeriği dünyanın kullanımına sunmak.
 • Daha fazla Türkçe kaynak yayınlanmasına ve verimliliğinin artmasına katkıda bulunmaktır.

 

 

IEEE Xplore (EKUAL)

IEEE Xplore Veri Tabanı

 • Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) ve Institute for Electrical Engineers, (IEE) tarafından 1988’den günümüze yayınlanmış;
 • bütün süreli yayınlarına (journal, transaction, magazine, letter),
 • bütün konferanslarına ait bildirilere,
 • bütün güncel IEEE Standartlarına, 1950-1988 arasında yayınlanmış IEEE dergileri ve konferans bildirilerinden seçilmiş makalelere, tam metin olarak erişilmektedir.

İktisat İşletme Finans Dergisi (1987-2015)

İktisat İşletme ve Finans Dergisi Arşivi 

İktisat, İşletme ve Finans Dergisi’nin 1987-2015 yılları tüm sayılarına erişim sağlanmaktadır.

İktisat İşletme ve Finans Dergisi Ocak 2009 itibari ile SSCI'da indekslenmeye başlanmıştır. Bu tarihten önce ve 2015 yılında yayımlanan makaleler SSCI kapsamında değildir. 2009 Ocak 274. sayı dahil -2014 Aralık  345. sayı dahil,  SSCI kapsamındadır. 

Institute of Physics (IOP Science)

Fizik ve fiziğin alt konu başlıkları; biyomedikal mühendisliği, malzeme mühendisliği, elektrik, makine ve bilgisayar mühendisliği, astronomi ve astrofizik, biyoloji, kimya, eğitim, mühendislik, matematik, tıp, nanoteknoloji vb. alanlarda 90'dan fazla dergiye ve tam metin makaleye erişim imkanı sunar. 
 
1874’ten günümüze tüm IOP dergilerine erişim imkanı sağlar.
 
Dergi listesi için tıklayınız: https://iopscience.iop.org/journalList
 
 
 
Anadolu Üniversitesi Kütüphaneler Konsorsiyumu (ANKOS) aracılığıyla IOP Publishing ile yapılan anlaşma gereği Türkiye'deki makale yazarlarına sınırsız açık erişim yayıncılığı imkanı sağlanmıştır. 
 
IOP Publishing yeni dönüştürücü anlaşması ile kurumumuz yazarlarına A, B ve D Listelerindeki tüm uygun dergileri kapsayacak şekilde makalelerini önde gelen IOP dergilerinde ücret ödemeden yayınlanma imkânı sağlanacaktır. 
 
Açık erişimli olarak yayınlandığında, araştırma dünya çapında hemen erişilebilir olacak; görünürlüğünü ve etkisini artıracaktır. Bunun nasıl bir fark yaratabileceğine buradan göz atılabilir.
 

İntihal.net (EKUAL)

 

Akademik İntihal (www.intihal.net), akademik çalışmalardaki benzerlik oranını tespit etmek için Türkiye’de üretilmiş yerli bir programdır. Birçok intihal tipini tespit etmek için özelleşmiş, internet tabanlı bir benzerlik tespit ve raporlama yazılımıdır. intihal.net ile çalışmanızın özgünlük testini  3 adımda gerçekleştirebilirsiniz. İntihal.net farklı dosya formatlarını desteklemektedir. Programa üye olan kurumlar hem doküman tipi hem de doküman sayısı bakımından hiçbir sınırlandırma olmadan sistemden faydalanabilirler.

İntihal.net herhangi bir kullanıcı sayısı veya tarama sayısı sınırı olmadan kullanılabilir. İntihal.net’de doküman tipi sınırlaması olmaksızın öğrenci ödevi, yüksek lisans tezi, doktora tezi veya makale/bildiri taraması yapılabilir. Belgenizin otomatik olarak depoya eklenmesi problemini yaşamadan rahatlıkla benzerlik testi yapabilirsiniz. intihal.net’de sınıf mantığı klasör sistemi üzerine kuruludur. Akademisyen hesabında, öğrenci ödevleri için kolaylıkla sınıf oluşturabilir ya da bir sınıf oluşturma zorunluluğu olmadan kişisel dokümanınızı test edebilirsiniz. Öğrencilerin ödevlerini yüklemesi için oluşturduğunuz sınıfın klasör kodunu bilmesi yeterlidir.

Erişim adresi: https://intihal.net/

Programı kullanmak isteyen Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi akademisyen ve öğrencilerinin, kurumsal e-posta adresleri ile "Bireysel kayıt" seçeneği ile kayıt olmaları gerekmektedir.

Kayıt yaptıran kullanıcılar yönetici onayının ardından https://app.intihal.net sisteme giriş yapabilirler.

Hesap başvurularında kurumsal e-posta (@ibu.edu.tr,  @ogrenci.ibu.edu.tr uzantılı) adreslerinin kullanılması zorunludur. Farklı e-posta adresleri ile yapılan başvurular onaylanmayacaktır.

Not: İntihal.net veri tabanına kayıtlı kullanıcıların mevcut şifreleri geçerlidir. Yeniden başvuru yapılmasına gerek yoktur.

İntihal.net kullanım kılavuzu için tıklayınız

 

 

 

iThenticate/İntihal Analiz Programı (EKUAL)

iThenticate - İntihal Analiz Programı giriş

Sayın Kullanıcılarımız,
 
 • Tez ve ödevleri kesinlikle Ithenticate üzerinden taramayınız. Aksi takdirde hesabınız bloke edilecektir.
 • Tez, ödev, öğrenci çalışmalarını TURNITIN hesabınız üzerinden değerlendirmeniz gerekmektedir.
 • Akademisyenlerin, hakemlerin ve editörlerin, makale ya da draftları taramalarını sağlayarak, akademik yayınların değerlendirilmesi, karşılaştırılması ve benzerlik analizlerinin yapılması ile ilgili  kapsamlı bir akademik içeriğe sahip olan “iThenticate” intihali engelleme programı TÜBİTAK ULAKBİM aracılığıyla üniversitemizin erişimine açılmıştır.
 • iThenticate, yayınları 14 milyarı aşkın mevcut ve arşivlenmiş web sayfası ve 50.000 üzerindeki akademik dergi ve kitaptan oluşan veritabanıyla karşılaştırmaktadır.
 • iThenticate, 70.000’den fazla bilimsel dergiden gelen 30 milyon üzerindeki içeriğin ve 150’den fazla yayınevinden 86 milyon üzeri makalenin bulunduğu veri tabanlarını kontrol etmektedir. Yayıncı ortakları arasında CrossRef, Gale, Emerald, ABC-CLIO, SAGE Reference, Oxford University Press, IEEE, Elsevier, Nature Publishing, Ovid, Taylor&Francis, PubMed, Pearson, McGrawHill, Wiley ve EBSCOhost gibi büyük yayınevleri bulunmaktadır.
 • İmzalanan lisans anlaşması gereğince; iThenticate sisteminin kullanımı konusunda, üniversitelerde, doktora ve daha üst dereceye sahip kişilerin kullanımına izin verilmektedir.


Not: Programı kullanmak isteyen  doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğretim üyelerinin ad, soyad, e-posta ve bölüm bilgilerini, Ithenticate hesap isteği başlığıyla, Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine göndermeleri gerekmektedir.

Kullanım Kılavuzu           

Hızlı Başlangıç Kılavuzu

iThenticate Datasheet Academic

iThenticate Datasheet General

 

iThenticate hesaplarında Doc-to-Doc özelliği aktive edilmiştir. Bu özellik sayesinde iki doküman arasındaki benzerlik oranını tespit etmek ve yalnızca bu iki dokümanın karşılaştırmasını içeren bir benzerlik raporunu almak mümkün olacaktır. 

 
Detaylı bilgi için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz: 

 

JSTOR (EKUAL)

JSTOR

JSTOR Veri Tabanı

Çeşitli konularda (Temel bilimler, sanat, edebiyat, matematik, ekonomi, dil, istatistik, müzik, ekoloji, botanik vs.) ilk cildinden itibaren tam metin dergi veri tabanıdır.

Türkiye’deki akademik ve bilimsel araştırmaları desteklemek amacıyla elektronik bilgi hizmetleri sunarak yüksek oranda ve kalitede akademik bilgi kullanımını teşvik etmektedir. TÜBİTAK ULAKBİM bu doğrultuda Türkiye’deki akademik camianın yoğun talebini de göz önüne alarak dünya çapında önde gelen uluslararası yayınevleri ve alanında uzman dernek yayınevlerinin yüksek kaliteli içeriklerini sunmakta olan JSTOR Archive Journal Content veri tabanını EKUAL kapsamına dâhil ederek 2018-2020 yıllarını kapsayacak şekilde Ulusal Lisans anlaşması imzalayarak üyelerin erişimine sunmuştur.

JSTOR veri tabanı kapsamında multidisipliner olmakla birlikte sosyal bilim ağırlıklı 3904 dergiye erişim sağlanabilmektedir. Erişim sağlanacak dergi listesi ekte yer almaktadır.

Dergi listesi için tıklayınız.

Sustainability Collection (Araştırma Raporları) için tıklayınız.

Erişim adresi: http://www.jstor.org/

Erişim sağlanan koleksiyonlar:

 • Arts & Sciences I
 • Arts & Sciences II
 • Arts & Sciences III
 • Arts & Sciences IV
 • Arts & Sciences V
 • Arts & Sciences VI
 • Arts & Sciences VII
 • Arts & Sciences VIII
 • Arts & Sciences IX
 • Arts & Sciences X
 • Arts & Sciences XI
 • Arts & Sciences XII
 • Arts & Sciences XIII
 • Arts & Sciences XIV
 • Arts & Sciences XV
 • Life Sciences
 • Business IV
 • Ecology & Botany II
 • Ireland Collection
 • Jewish Studies Collection
 • Hebrew Journals Collection 
 • Sustainability Collection  
 • Ve ilgili koleksiyonlar içerisinde aşağıdaki özel konu paketlerine erişim sağlanabilecektir.
 • Asia
 • Biological Sciences
 • Business & Economics
 • Business I
 • Business II
 • Business III
 • Ecology & Botany I
 • Health & General Sciences
 • Iberoamerica
 • Language & Literature
 • Mathematics & Statistics
 • Music
 • Music Legacy
 • Religion & Theology

Veri tabanı ile ilgili detay bilgilere ve kullanım kılavuzuna http://cabim.ulakbim.gov.tr/ekual/e-veri-tabanlari/ adresinden erişebilirsiniz.

Legal Online

Legal Online

Legal Online Veri Tabanı “Online Kütüphane” ve “Legalbank” adı ile iki yapıdan oluşmaktadır.

 

Online kütüphane ile;  telif hakları Legal Yayıncılığa ait basılı hukuk kitapları (550 +) ve 14 farklı başlıktaki hukuk dergilerinin (800 +) tüm sayılarının basılı ile birebir aynı görünümlü dijital hallerine online olarak ulaşılabilmektedir.

Online Kütüphane erişim adresi: https://legal.com.tr/kitaplik

Site Kullanım Kılavuzu :  https://legalonline.com.tr/klavuz-online-kutuphane.pdfLegalbank ile;  içtihata (2.480.000 +) (Yargıtay, Danıştay, BAM, BİM vb.)  mevzuata (46.000 +) (Kanun, KHK, CBK, Yönetmelik, Tebliğ vb) akademik ve uygulamaya yönelik makalelere (41.700 +) , tezlere (12.900 + ) dilekçe ve belgelere (2.500 +) gerekçelere (400 +) online olarak erişilebilmektedir.

Legalbank erişim adresi : https://legalbank.net

Site Kullanım Kılavuzu : https://legalonline.com.tr/klavuz-legalbank.pdf

 

 

 

 

Library, Information Science & Technology Abstracts (EKUAL)

Library, Information Science & Technology Abstracts

600'den fazla temel dergi, 50'nin üzerinde öncelikli dergi ve 120'den fazla seçkin derginin yanı sıra kitapları, araştırma raporları ve tutanakları dizinlemektedir.

MasterFILE Complete (EKUAL)

MasterFILE Complete (EKUAL)

 • Veri tabanı dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır.
 • Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar.
 • MasterFILE Complete ile işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar.
 • 1922’ye kadar uzanan içeriğinde 2,400’den fazla tam metin dergiye ek olarak, 850’nin üzerinde referans kitabı, 73,000’i aşkın birincil kaynak dökümanı ve 1.4 milyon civarında görsel (fotoğraf, harita, bayrak) yer almaktadır.

 

MasterFILE Reference eBook Collection (EKUAL)

MasterFILE Reference eBook Collection

MasterFILE Complete’in tamamlayıcısı olan bu kaynak, referans kitapların elektronik versiyonlarından oluşturulmuştur. 800’e yakın tam metin eKitap içeren bu koleksiyondaki eKitaplar Abdo Publishing, Cambridge Scholars Publishing, Cornell University Press, Nomad Press, The University of North Carolina Press gibi önemli yayınevlerinden gelmektedir. Bilgisayar, bilim,  biyografiler, finans, genetik, kariyer, mimari, moda ve tasarım, sağlık, sanat, seyahat, spor, tarih gibi kişisel referans konularını kapsar.

MathSciNet

 

MathSciNet

MathSciNet

1940 yılından günümüze kadar matematik ve uygulama alanları ile ilgili yayınlara ait eleştiri, atıf ve bibliyografik bilgi veren, “Amerikan Matematik Derneği” tarafından oluşturulan bir veri tabanıdır.

Erişim için tıklayınız.

1800'e yakın güncel seri ve dergi Full-Text(PDF) yoluyla elde edilebilir. MathSciNet’de 2,738,113 orjinal makaleye bağlantı vardır.

MathSciNet, American Mathematical Society tarafından üretilen ve içerisinde milyonlarca makalenin özeti ve değerlendirmesi bulunan matematik konusundaki en önemli veritabanıdır. Bu veri tabanı iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde matematikle ilgili eleştirilerin tam metinlerine erişim olanağı sağlanmaktadır. İkinci bölümü ise güncel matematik yayınları kısmı henüz yayınlanmamış veya çok yakında çıkacak olan yayınlarla ilgili bibliyografik verilere ait bir konu indeksidir. Burada listelenen yayınlar daha sonra matematik eleştirilerine girer. Matematikle ilgili yayınlar günlük olarak, eleştiriler aylık olarak güncelleştirilmektedir. Orijinal çalışmaları elde etmek için çevrim içi dergi makalelerine, elektronik dergilerin kendi web sayfalarına, Amerikan Matematik Derneği’nin kitap satış merkezine bağlantılar vardır.

 

 

 

MEDLINE (EKUAL)

MEDLINE

Tıp, sağlık ve yaşam bilimleri alanları için temel danışma kaynağıdır. PubMed arayüzü üzerinden taranabilen MEDLINE indeksi aynı zamanda EBSCO’nun EBSCOhost platformu üzerinden de taranabilir ve kütüphane koleksiyonunuzdaki tam metinler için akıllı bağlantı fonksiyonu sunar.  MEDLINE, National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MeSH (Medical Subject Headings) yani tıbbi konu terimlerini kullanır. Ağaç diagramı şeklinde ve hiyerarşik bir yapı sunan MeSH kullanılarak Arşiv sayıları 1809’a kadar uzanan 5,600’den fazla PubMed dergisinde yer alan 25 milyondan fazla makale özetleri ile birlikte indekslenir.

Mendeley (EKUAL)

Mendeley

Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Mendeley Kullanımı

Mendeley  araştırmalarınızı düzenlemeye,  diğer akademisyenlerle çevrim içi işbirliği yapmanıza, son araştırmaları keşfetmenize yardımcı olabilen akademik sosyal ağ ve ücretsiz bir referans yönetim aracıdır.

 • Otomatik bibliyografiler oluşturulabilir.
 • Kolaylıkla çevrimiçi olarak diğer araştırmacılarla işbirliği yapılabilir.
 • Diğer araştırma yazılımlarından makaleleri kolaylıkla ithal edebilir.
 • Araştırmacı okuduğu makaleye dayalı ilgili diğer makaleleri bulabilir.
 • Araştırmacı çevrimiçi olarak herhangi bir yerden makalesine ulaşabilir.
 • 1000 ve üzerinde dergi için atıf biçimlerine ulaşabilir ve atıf yöntemi seçimi ile yeni biçimler oluşturabilirsiniz.
 • Birden fazla PDF dosyasını aynı anda açabilir,  sürekli olarak araştırma dosyanıza dönüş yapabilirsiniz, ayrıca yanına notlar alabilirsiniz.
 • iPhone ve iPad uygulamaları ile yolculuk sırasında ve ya herhangi bir süreçte makaleleri okumaya devam edebilirsiniz.

Newspaper Source Plus (EKUAL)

Newspaper Source Plus

Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir.

İçerik:

 • 1,200+ tam metin gazete
 • 130 haber bülteninden haberler
 • 67 milyona yakın tam metin makale

Öne çıkan gazeteler:

 • The Sydney Morning Herald (Australia)
 • The Times (UK)
 • Toronto Star
 • USA Today
 • The Washington Post
 • The Philadelphia Inquirer
 • Star Tribune (Minneapolis)

Haber bülteni kaynakları:

 • AP (Associated Press)
 • CNN Wire
 • PR Wire
 • UPI (United Press International)
 • Xinhua (China)

Televizyon ve Radyo Haber Metinleri Kaynakları:

 • ABC News (American)
 • ABC (Australian)
 • CBC (Canadian)
 • CBS News
 • CNBC
 • CNN
 • CNN International
 • FOX News
 • MSNBC
 • National Public Radio
 • PBS

Newswires (EKUAL)

Newswires 

EBSCO'nun Newswires adlı veri tabanı, Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire ve Business Wire'ın başlıca dünya haberlerine sürekli olarak ve neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar.

Bu içerik EBSCO tarafından düzenlenir ve kullanıcılara sunulur. Bu koleksiyon, AP Financial News, AP Top News, AP WorldStream, AP U.S. Politics & Government, AP 50 State Reports, UPI Security Industry, UPI Emerging Threats, UPI Business, UPI Entertainment, UPI Sports, UPI Top News, Arabia 2000 ve daha birçok haber kaynağından haberler içerir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler. Newswires'ın tam metin içeriğinin dizini, EBSCO tarafından 30 günlük olarak arşivlenir, böylece kullanıcılar araştırdıkları konuyla ilgili son 30 günde çıkan haberleri rahatlıkla okuyabilirler.

 

Open Dissertations (EKUAL)

Open Dissertations

1,150,000’den fazla doktora tezine erişim

Open Dissertations, 1933-1955 yılları arasında Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilmiş yaklaşık 100,000 doktora tezine erişim sunmaktaydı. Daha sonra geliştirilen bu kaynak şu anda 1902’den günümüze kadar uzanan 1,150,000’den fazla doktora tezi içerir. Open Dissertations, orijinal basılı indeksi tam sayfa resim olarak gösterir ve yazar adı, başlık adı, konu adı ve üniversite adı taraması yapılabilir.

 

Ovid Total Access Collection (EKUAL)

Ovid LWW Journals Veri Tabanı

Lippincott Williams and Wilkins (LWW) dergileri, her tıpçının referans kaynağı olabilecek genel konulu anahtar dergilerin yanı sıra, özel uzmanlık dalları üzerine yazılan dergileri ve hemşirelik dergilerini de kapsamaktadır.

Dergi listesi için lütfen tıklayınız.

Kullanım kılavuzu için lütfen tıklayınız.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Oxford Journals Online

Journals

  Oxford Journals Online Veri Tabanı

Oxford Journals Online beşeri bilimler, sosyal bilimler, hukuk, bilim ve tıp alanında 368 dergiyi içermektedir. Sahip olduğu multidsipliner dergiler ile kullanıcılarına yüksek etki faktörlü içerik sunmaktadır.

 

Oxford University Press Açık Erişim Yayıncılık İmkanı :

Oxford Journals Online 2023 Dergi Koleksiyonu içerisinde alan Hybrid dergilerde, Makale İşlem Bedeli – APC alınmadan açık erişim yayın yapabileceklerdir.

 • Açık Erişim dergiler ise yüksek maliyetleri sebebiyle anlaşma dışında bırakılmıştır.

-Anlaşma kapsamındaki 2023 Read&Publish dergi listesine buradan erişebilirsiniz.

-Anlaşma ayrıntıları ve  AE makale yayımlama kılavuzu için TIKLAYINIZ.

Detaylı bilgi için Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

ProQuest Dissertations and Theses Global Full Text (EKUAL)

ProQuest Dissertations and Theses Global Full Text

TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Projesi kapsamında, ProQuest Dissertations and Theses Global Full Text  (PQDT Global FT) veri tabanı için 2018-2020 dönemini içerecek şekilde 3 yıllık ulusal lisans anlaşması imzalamıştır. Dünyadaki en zengin tez içeriği PQDT Global Full Text veri tabanına sınırsız erişim sağlanacaktır. Veri tabanı detay bilgilerine EKUAL Veri Tabanları sayfasından da ulaşılabilir.

Broşür

Veri Tabanı Erişim linki:

https://search.proquest.com/pqdtglobal/

Veri Tabanı Yardım Dokümanı:

https://proquest.libguides.com/pqdttr

Veri Tabanı Hakkında: 

 • Sahip olduğu 4,9 milyondan fazla tez (tam metin, özet) ile ProQuest Dissertations & Theses (PQDT) editörler tarafından bir araya getirilmiş dünyadaki en büyük tez kaynağıdır
 • ProQuest Dissertations & Theses the Library of Congress’in resmi tez deposudur ve National Library of Canada’nın yayıncı ortağıdır.

ProQuest Dissertations & Theses ile:

 • Son sınıf öğrencileri hazırlamayı düşündükleri tez konularının daha önceden yazılıp yazılmadığını sorgulamak için arama yapabilirler.
 • Öğrenciler, öğretim görevlileri ve diğer araştırmacılar ilgilendikleri bilimsel alanlarla ilgili araştırma yapabilirler.
 • Yüksek kalitedeki multidisipliner araştırma materyallerine hızlı ve kolay bir şekilde erişebilirler.
 • Kendi elektronik kitap koleksiyonlarını oluşturabilirler – her tez bir ISBN içermektedir, ProQuest dünyadaki en büyük ISBN yayıncısıdır.
 • ProQuest platform üzerinde dergi ve diğer içerik türleri ile çapraz tarama yapabilirler.

İÇERİK:

 • ProQuest Dissertations & Theses Global, İngiltere’den Kıta Avrupasına, Hindistan ve Çin’e kadar uluslararası bilimsel çalışmalara erişimi içermektedir.

 • ProQuest yaklaşık 100 ülkeden ve 50’den fazla dilden tezleri içermektedir.

 • Her yıl 200.000 den fazla lisansüstü çalışma eklenmektedir.

 • Veritabanında 3.100’den fazla Üniversiteden yayınlanmış tez bulunmaktadır.

 • 2.6 milyondan fazla başlık tam metin olarak yer almaktadır.

 • PQDT haftalık olarak güncellenmektedir ve tam metin arama yapmaya imkan tanımaktadır.

Regional Business News (EKUAL)

Regional Business News

Business Source Complete ile birlikte gelen bu veri tabanı özellikle Birleşik Devletler ve Kanada kaynaklı, 100’den fazla yerel işletme yayınlarından gelen tam metinleri sunar. 20 yılı aşkın bir kapsam sunan Regional Business News, The Washington Post, PR Newswire US ve diğer önemli kaynakların haberlerini içerir.

 

SAGE Journals Online

SAGE Journals Online

SAGE Premier, 400’den fazla uzman dernek yayınevi tarafından yayınlanan dergiler de dahil olmak üzere İşletme, Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Teknoloji, Tıp gibi birçok disiplinde; 1116’in üzerinde multidisipliner, hakemli süreli yayın içermektedir.  Söz konusu dergilere 1999'dan günümüze tam metin erişim imkânı sunmaktadır. Ayrıca SAGE dergilerinin arşivine kurumsal olarak erişimimiz bulunmaktadır.
 
SAGE Deep Backfile (Arşiv) Üyeliği Hakkında: SAGE dergilerinin 1.cilt 1. sayısından 1998 yılının son sayısına kadar erişim olanağı sağlamaktadır. (1999 yılı Ocak ayından günümüze kadar olan içeriğe ise SAGE Premier Journals aboneliği kapsamında erişilmektedir.)
 
Dergi listesi 1 için lütfen tıklayınız.
Dergi listesi 2 için lütfen tıklayınız.
 

SAGE Journals Online Açık Erişim Yayıncılık İmkanı :

Sage veri tabanı,  beşeri bilimler, sosyal bilimler, tıp, ticaret, bilim ve teknoloji, iletişim, eğitim, yönetim ve organizasyon, malzeme bilimi, kriminoloji, hemşirelik ve sağlık bilimleri, siyaset, politika, psikoloji, sosyoloji, kentsel araştırmalar ve şehir planlama gibi konularda 1000’den fazla dergiye tam metin erişim olanağı sunmaktadır.

2023 yılı itibari ile Gazi Üniversitesi yazarlarının SAGE veri tabanındaki SAGE Choice dergilerinde Açık Erişim yayın yapmak için ödeyecekleri APC (Makale İşleme Ücreti) £200 (bu tutar yazara aittir) olarak sabit tutulmuştur. (Standart APC ücreti £2.200’dır ve üye olan kurumlara indirim uygulanmaktadır).

Yayınlarınızı ilgili dergilere gönderirken kurum mail adresiniz ile süreci yürütmeniz gerekmektedir.
Makalelerin kabul tarihi mevcut anlaşma dönemi içinde olmalıdır. (01.01.2023 – 31.12.2023) 

-SAGE dergi listesi için 2023 Hybrid Dergi Listesi

Detaylar için tıklayınız.

ScienceDirect Freedom Collection (EKUAL)

ScienceDirect Freedom Collection

Sosyal bilimler, iktisadi ve idari bilimler, tıp, eczacılık, biyoloji, moleküler biyoloji, mikrobiyoloji, immünoloji, genetik, kimya, kimya mühendisliği, biyokimya, sanat ve beşeri bilimler, tarım, inşaat mühendisliği, bilgisayar bilimleri, yer bilimleri, malzeme bilimi, teknoloji, mühendislik, çevre bilimleri, fizik, matematik, astronomi vb. çeşitli alanlarda 2293 dergiye erişim imkanı sağlanmaktadır.

Dergi listesi için lütfen tıklayınız.

Kullanım kılavuzu için lütfen tıklayınız.

Scopus (EKUAL)

Scopus Veri Tabanı

Bibliyometrik araçlarla birlikte araştırma izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan, hakemli yayınlardan oluşan en büyük özet ve atıf veri tabanıdır. İçeriğinde 20.000 in üzerinde aktif dergi bulunmaktadır. Türkiye’de yayınlanmış 206 bilimsel dergiyi de kapsamaktadır. ULAKBIM EKUAL tarafından erişim sağlanmaktadır.


Başvuru kılavuzu (Türkçe) için lütfen tıklayınız.

Başvuru kılavuzu (İngilizce) için lütfen tıklayınız.

SOBIAD (Sosyal Bilimler Atıf Dizini)

Sosyal Bilimler Atıf Dizini (SOBİAD)

Sobiad Atıf Dizini 1327 Dergi 400.000 den fazla akademik yayını ve 8.5 Milyondan fazla atıfı barındırır. Akademisyenler kendilerine yapılan atıfları bulabildikleri gibi herhangi bir makalenin detayları kısmında o makaleye yapılan atıfları da görebilmektedirler.1327 Derginin ve 400.000den fazla Makalenin %99 unun Tam Metin hizmetini kendi altyapısı ile sağlar. Bu özelliklerinden dolayı Sobiad hem akademisyenler hem tez sürecindeki Y.Lisans ve Doktora öğrencileri hem de araştırma ödevleri yapan lisans öğrencileri tarafından kullanılabilir.
 
Sobiad (Sosyal Bilimler Atıf Dizini), en basit arayüzü hedefleyerek kullanıcıların atıflarını bulmasına olanak sağlayacak yardımcı araçlar sunmaktadır:
 
 • Atıfta ara,İçerikte ara, olmak üzere 2 farklı arama seçeneği mevcuttur.
 • Arama sonuçlarında yıllara göre sıralama seçeneği mevcuttur.
 • Her makale için yazar,özet,sayı,yıl,tür gibi bilgiler arama sonucundan makaleye tıklanarak erişilebilir, makaleler indirilebilir.
 • Kurumsal başvuru alınır ve kurumsal kullanım uygulanır.
 • Kurumsal kullanım sayısı ve makale indirme sayıları istatistik raporu olarak kuruma sunulur.
 • www.sobiad.com mobil uyumlu bir sitedir.

Erişim Linki:

www.sobiad.com

14.12.2020 tarihli webinar kaydını izlemek için lütfen tıklayınız.

Springer Nature – Academic Journals (EKUAL)

Springer Nature – Academic Journals

 • Nature Dergi Grubu tarafından isminde ‘’Nature‘‘ ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden‘’Academic Journals All’’ koleksiyonu oluşturulmuştur.
 • Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon , bir çok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir.
 • Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır.
 • Erişim Nature.Com web sitesi üzerinden sağlanmaktadır.

Kullanım kılavuzu için lütfen tıklayınız.

Dergi listesi için lütfen tıklayınız.

Springer Nature – Adis (EKUAL)

Springer Nature – Adis

Temel bilimler sosyal ve beşeri bilimler mühendislik tıp ve yaşam bilimleri konularını içeren tam metin makale koleksiyonudur.

Kullanım kılavuzu için lütfen tıklayınız.

Dergi listesi için lütfen tıklayınız.

Springer Nature – Nature Journals All (EKUAL)

Springer Nature – Nature Journals All 

 • Nature dergisi 1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve ‘’Nature Journals All ‘’ Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır.
 • Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır.
 • Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır.
 • Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. Abonelik ile birlikte 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanır. Abonelik yapılan yıla ve bir önceki yıla arşiv haklarıyla beraber erişim verilir.
 • Erişim Nature.Com web sitesi üzerinden sağlanmaktadır. 

Kullanım kılavuzu için lütfen tıklayınız.

Dergi listesi için lütfen tıklayınız.

Springer Nature – Palgrave Macmillan Journals (EKUAL)

Springer Nature – Palgrave Macmillan Journals 

 • Palgrave Macmillan Dergileri, Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır.
 • İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır.
 • 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır.
 • Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır.
 • Erişim SpringerLink platformu üzerinden sağlanmaktadır.

Kullanım kılavuzu için lütfen tıklayınız.

Dergi listesi için lütfen tıklayınız.

Springer Nature – SpringerLink (EKUAL)

SpringerLink dergilerine erişim için https://link.springer.com/ tıklayınız.

Statdx

STATdx

 • Elsevier Health Science tarafından sunulan STATdx Radyoloji Online Karar Destek Sistemi  ile Amirsys Siyah Seri Kitap içeriği ve daha fazlası online kullanımınıza  sunulmaktadır.

  Kurum IP adresleri üzerinden doğrudan erişebilirsiniz.

  STATdx Erişim Adresi

  Uzaktan Erişim Rehberi

  STATdx Arayüz Sunumu için lütfen tıklayınız.

  STATdx tanıtım videosu için lütfen tıklayınız.

  NotTürkçe altyazıları görüntülemek için sol alt köşede yer alan altyazı sekmesinden seçiminizi yapınız.

  STATdx, içerdiği çok geniş örnekler sayesinde radyoloji uzmanlarının daha hızlı ve daha doğru ‘tanı’ koymasına destek sağlar.

  Radyologlar çok çeşitli hastalık ve hasta kategorilerinde doğru teşhiste bulunmak için büyük baskı altında çalışmaktadırlar. STATdx, radyologların  

  (1) karmaşık imaj teşhisleri  (2) farklı uzmanlık alanlarındaki imaj çalışmalarını okuma ve (3) öğrenci ve asistanlara yönelik eğitimlerinde ihtiyaç duydukları, doğru ve güncel cevaplara anında erişim sağlayan Radyoloji Online Karar Destek Sistemi’dir.

  Kapsam:  STATdx, tüm uzmanlık alanlarında önde gelen radyologlar tarafından yazılan, güvenerek kullanabileceğiniz geniş kapsamlı bir karar destek sistemidir ve aşağıdakileri kapsamaktadır:

   • 4300+ genel ve karmaşık teşhis bilgisi
   • Uzmanlar tarafından seçilmiş ve not eklenmiş 200.000+ yüksek kalitede İmaj
   • 1300 Ayırıcı Tanı Listesi
   • 20.000+ Hasta Vaka Örneği, videolar ve öğretici noktalar
   • 300 Geniş Kapsamlı Anatomi Modülü
   • 195 Temel ve gelişmiş prosedürler
   • Hesaplayıcılar ve Tablolar

  Her bir tanının içerisinde temel bilgiler, terminoloji, görüntüleme bulguları, ayırıcı tanı, patoloji, klinik sorunlar, tanı kontrol listesi ve seçilmiş referanslar gibi ayrı ayrı bölümler bulunur.

  Sağladığı avantajlar:

  • Uzmanlarca oluşturulmuş STATdx ayırıcı tanı listelerini kullananarak hangi farklı hastalıkları  dikkate almanız gerektiğine karar vermenize yardımcı olur.
  • Tüm konular uzmanlar tarafından yazılmakta ve uzmanlar tarafından seçilmiş dergi ve kitap referansları tarafından desteklenmektedir. Teşhis konuları, ayırıcı tanılar, örnek imajlar, hasta vaka örnekleri ve anatomi bilgileri gibi hayat kurtaran kararları almanıza yardımcı nitelikteki bilgileri kapsamaktadır.
  • “Compare Anywhere” özelliği ile 3’e kadar teşhis görüntüsünü yan yana koyarak  karşılaştırabilirsiniz.
  • En nadir hastalık örneklerini dahi araştırmanıza imkan sağlar.
  • RADSearch ile en son dergi makalelerini takip edebilirsiniz.
  • X-ray, CT, MR ve ultrason görüntüleri ve canlı renklerde grafikleri kapsamakta olan yüksek kalitede geniş kapsamlı imaj görüntüleri içinde arama yapılabilmektedir.
  • Google benzeri arama motoru

  Ürün Kullanımı:

  • Dünya çapında 100 ülkede
  • 50,000 + kullanıcı 
  • 900+ grup, departman ve hastane aboneliği bulunmaktadır.

  Dosyalar

Taylor and Francis (EKUAL)

Taylor and Francis Veri Tabanı

Taylor & Francis: Tıp Koleksiyonu

Sayın Araştırmacılar,

4 temel alanda 30 uzmanlık alanını kapsayan 200’ü aşkın hakemli tıp dergisi, 4.000+ ciltlik araştırma ve 2,2 milyonun üzerinde hakemli makale ile tıp alanındaki en güncel içeriklere erişim sağlayan Taylor & Francis Tıp Koleksiyonu’na erişiminiz bulunmaktadır.

İçerisindeki dergilerin %80’i Clarivate Analytics Citation Indexes/Web of Science® dahilinde olan koleksiyon, American Academy of Clinical Toxicology, British Fertility Society, Society for Medical Innovation and Technology ve World Federation of Societies of Biological Psychiatry gibi önde gelen dernekler adına yayınlanan dergilere erişim sağlamaktadır.

Tıp Koleksiyonu İçerik Bilgisi

Erişim Linki: https://www.tandfonline.com/

Taylor & Francis: Bilim ve Teknoloji Koleksiyonu

Sayın Araştırmacılar,

Çeşitli akademik disiplinlerden 500’ü aşkın hakemli dergi, 10.700+ ciltlik araştırma ve 730.000+ hakemli makale ile güncel içeriklere erişim sağlayan oldukça kapsamlı bir koleksiyon sunan Taylor & Francis Bilim ve Teknoloji Koleksiyonu’na erişiminiz bulunmaktadır.

İçerdiği dergiler American Statistical Association, European Society for Engineering Education ve British Phycological Society gibi önde gelen dernekler adına yayınlanan koleksiyon, biyoloji, kimya, elektrik mühendisliği, matematik, gıda bilimi ve teknolojisi, bilgisayar bilimi ve paleontoloji gibi birçok temel çalışma alanında içerik sunmaktadır.

Bilim ve Teknoloji Koleksiyonu İçerik Bilgisi

Erişim Linki: https://www.tandfonline.com/

Taylor & Francis: Sosyal ve Beşerî Bilimler Koleksiyonu

Sayın Araştırmacılar,

Çeşitli akademik disiplinlerden 1.400’ün üzerinde dergiye, 29.500+ ciltlik araştırmaya ve 1 milyonun üzerinde hakemli makaleye erişim sağlayan ve sosyal bilimler ve beşerî bilimler portföyünden en son bilgileri içeren Taylor & Francis Sosyal ve Beşerî Bilimler Koleksiyonu’na erişiminiz bulunmaktadır.

Öncü sosyal ve beşerî bilimler yayıncısı Routledge’a ait en etkili araştırmaları içeren koleksiyon, sanat ve beşerî bilimler, işletme, yönetim ve ekonomi, eğitim, politika, medya, kültür ve iletişim çalışmaları, uluslararası ilişkiler ve alan çalışmaları, psikoloji ve sosyoloji gibi araştırma ve eğitim alanları için mükemmel bir temel sunmaktadır.

Sosyal ve Beşerî Bilimler Koleksiyonu İçerik Bilgisi

Dergi listesi için lütfen tıklayınız.

Erişim Linki: https://www.tandfonline.com/

Teacher Reference Center (EKUAL)

Teacher Reference Center

Profesyonel eğitimcilere yardımcı olmak amacıyla, 220’den fazla hakemli öğretmen ve yönetici dergisini özetleri ile birlikte indeksler.

The Belt and Road Initiative Reference Source (EKUAL)

The Belt and Road Initiative Reference Source

“Bir Kuşak, Bir Yol” çalışmalarını destekleyen bu eşsiz, tam metin veri tabanı, onlarca ülkede yayınlanmış binlerce akademik dergi içerir. Türkiye, Çin, Romanya, Rusya Federasyonu, Çekya, Pakistan, İran, Litvanya ve İpek Yolu ile bağlantılı tüm ülkelerin dergilerinden derlenen bu kaynağın kapsadığı konulardan bazıları şunlardır; Bilim, coğrafya, çevre, ekonomi ve finans, hukuk, internet ve telekominikasyon, inşaat mühendisliği, lojistik, mimarlık, siyaset, sürdürülebilir gelişim, tarım, teknoloji, ticaret, yapılar, v.s. “Bir Kuşak, Bir Yol” girişiminde görev alan araştırmacılara yardımcı olan bu kaynak, girişimin başarı ile tamamlanmasına katkı sağlar.

İçerik:

 • 5,000’e yakın tam metin dergi
 • 50’den fazla gazete ve haber bülteni
 • 260’ın üzerinde rapor ve konferans bildirisi
 • 1965’e kadar uzanan arşiv sayıları

TR Dizin (EKUAL)

 

ULAKBİM tarafından oluşturulmakta olan TR Dizin; Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler temel konularında, Diş Hekimliği, Eczacılık, Mühendislik, Temel Bilimler, Sağlık Bilimleri, Veterinerlik, Sosyal ve Beşeri Bilimler alt konu alanlarında dergilerden oluşmaktadır.

TR Dizinin kapsamını oluşturan ulusal bilimsel dergiler, ULAKBİM TR Dizin uzmanları ile ilgili konu alanlarındaki uzman ve akademisyenlerden oluşan komiteler tarafından Dergi Değerlendirme Kriterlerine bağlı olarak seçilmektedir.

TR Dizin, 2000 yılı Ağustos ayından itibaren web sayfası üzerinden taranabilmektedir. Dizinde yer alan dergilerin makalelerine ait bibliyografik bilgilerin (makale adı, yazar, öz vs.) yanı sıra, ULAKBİM müdürlüğü ile dergi editörlükleri arasında imzalanan katılım izni sözleşmesine bağlı olarak, makale tam metinlerine de erişilebilmektedir.

Turcademy

Turcademy

Turcademy, tüm disiplinleri kapsayan koleksiyonuyla 9934 Türkçe akademik kitabı online olarak kullanıma sunmaktadır. Bu sayede kullanıcılar ders kapsamında kullanacakları ya da akademik çalışmalarına katkı sağlayacak nitelikli Türkçe içeriklere diledikleri zaman diledikleri yerden online olarak erişebilmektedirler.

Aynı zamanda Turcademy’de yer alan Kültür koleksiyonu ile kullanıcılar Yapı Kredi Yayınlarına ait Kültür kitaplarına da online olarak erişim sağlayabilirler.

Turcademy ile birlikte kullanıcılar; Adalet Yayınevi, Anı Yayıncılık, Astana Yayınları, Der Yayınları, Dora Yayınevi, Efil Yayınevi, Ege Yayınları, Ekin Yayınevi, Gazi Kitabevi, Literatür Yayıncılık, Müzik Eğitimi Yayınları, Nobel Tıp Kitabevleri, Palme Yayınevi, Pegem Akademi, Phoenix Yayınevi, Seçkin Yayıncılık, Siyasal Kitabevi, Yapı Kredi Yayınları, Yeditepe Yayınevi, Yeni İnsan Yayınevi kitaplarına online olarak erişebilmektedirler.

 

Erişim Adresi: https://www.turcademy.com/tr

Kitap Listesi için TIKLAYINIZ

Kullanım Rehberi için TIKLAYINIZ

 

NOT: Veri tabanı içeriğindeki kitapları tam metin görüntüleyebilmek için öncelikle kullanıcılarımızın bireysel üyelik kayıt işlemi gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Üyelik işlemleri sadece kurumumuza ait "ibu uzantılı e-posta adresi" ile gerçekleştirilebilmektedir.

Turnitin (EKUAL)

İntihal taraması ve raporu için üniversitemizde Turnitin hizmete sunulmuştur.  Sistem danışman üyeliği ile kullanılabilmektedir.

Sisteme giriş yapmak isteyen danışmanların "Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir." adresine ad, soyad, bölüm bilgileri ile başvuru yapmaları gerekmektedir.

Sisteme giriş yapmak isteyen öğrencilerin Danışmanlarına başvurması önemle duyurulur.

Önemli Not:  Dosyalar Standart depoya enstitüler tarafından yüklenerek nihai rapor alınacağı için öğrenci ve danışmanların  söz konusu dosyaları isteğe bağlı ayarlar kısmından depo yok olarak yüklemesi gerekmektedir. Aksi halde çakışmalar yaşanacaktır.


 
Turnitin kullanımında, yüklenen dokümanların yanlışlıkla havuza gönderilmesi ve kullanıcının kendi hesabından ilgili çalışmayı silmesinden dolayı sıkıntılar yaşanmaktadır (%100 benzerlik gibi). Doküman kullanıcı tarafından hesaptan silinse dahi havuzdan silinmemektedir. Dokümanın havuzdan silinmesini sağlamak için bir çok işlemin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle, kullanıcıların kendi hesaplarına yükledikleri ve havuza gönderdikleri dokümanları, kurumun Turnitin yöneticisine (Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.) bildirmeden hesaplarından silmemeleri gerekmektedir. Hesaplardan silinen belgelerin ID tespitlerinin yapılması maalesef mümkün olamayacaktır. Bu yüzden, kullanıcıların tez ve ödevleri  yüklerken bu hususları dikkate almasını ÖNEMLE rica ederiz.

Yanlışlıkla depoya gönderilen dokümanların sistemden kaldırılması için lütfen Turnitin Üzerinden Doküman Kaldırılması İçin Yapılacak İşlemler dokümanını inceleyerek "kalıcı silme başvurusu" yapınız.

Turnitin Sistemine Giriş

Şifre oluşturma

Öğrenci Kılavuzu

Öğretmen Kılavuzu

Sınıf ve Ödev Oluşturma

Turnitin Hakkında 

Turnitin Üzerinden Doküman Kaldırılması İçin Yapılacak İşlemler

Turnitin Güncel Bilgi Notu (Depo Yok Seçeneği, Kalıcı Ödev Silme vd.) 

Turnitin Seminer Kaydı (14 Nisan 2023 Tarihinde Gerçekleştirilen Online Seminer) (Şifre : 3Z.5z76J )

Turnitin (Originality Check) yardım sayfası (Türkçe)

Turnitin (Originality Check) yardım sayfası (English)

Turnitin'de, AI ve ChatGPT destekli yazıların tespiti konusundaki gelişmeler

 

 

20 Nisan 2016 tarih ve 29690 sayılı resmi gazetede yayınlanan "Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği" Madde 9, Madde 22 ve Madde 28 gereğince  "Danışman tezin savunulabilir olduğuna ilişkin görüşü ile birlikte tezi enstitüye teslim eder. Enstitü söz konusu teze ilişkin intihal yazılım programı raporunu alarak danışmana ve jüri üyelerine gönderir…" koşulu getirilmiştir. Bu nedenle, tez danışmanlarının tezin savunulabilir olduğuna ilişkin görüşlerini hazırlarken, Enstitü Müdürlüğüne teslim etmeden önce intihal raporu almaları gerekmektedir.

UpToDate Anywhere

 • UptoDate Anywhere Veri Tabanı

  UpToDate Nedir?

  UpToDate; sürekli güncellenen, kanıta dayalı bilgilerle donatılmış ve kullanımı kolay arayüze sahip bir veritabanıdır. UpToDate; doktorlar tarafından hastalık teşhisinde bulunulması, tedavi planı hazırlanması ve klinik bilgilerin hızlı ve etkin şekilde paylaşılmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır. 

   UpToDate İçerik Bilgileri:

  UpToDate veri tabanı, 24 Uzmanlık alanında, 6500’den fazla uzman doktor tarafından hazırlanan 10.500’den fazla konu içeriğine erişim sunmakta olan kanıta dayalı bir klinik karar destek sistemidir. UpToDate; sürekli güncellenen, kanıta dayalı klinik bilgilerle donatılmış ve kullanımı kolay arayüzü ile dünyanın en çok kullanılan klinik bilgi kaynakları arasında yer almaktadır. Doktorlar tarafından hastalık teşhisinde bulunulması, tedavi planı hazırlanmasi ve klinik bilgilerin hızlı ve etkin şekilde paylaşılmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır.

  UpToDate dünyanın en çok kullanılan Klinik Karar Destekleme araçlarından birisidir, dünya çapında 180 ülkede 32 .000’den fazla hastanede, 1.1 milyondan fazla doktor tarafından ayda 26 milyon defadan fazla erişilen bu kaynak daha iyi teşhis ve tedavi kararları almalarına yardımcı olmaktadır. Dünya çapında yapılan birbirinden bağımsız 80 ayrı çalışmada UpToDate’in; hastane kalitesinin arttırılması, hasta yatış sürelerinin, ölüm oranlarının ve hastane harcamaların azaltılmasına yaptığı olumlu etkiler gösterilmektedir.

  UpToDate Klinik Karar Destek Sistemi ile ilgili Türkçe alt yazılı YouTube videoları:

  Not: Türkçe altyazı seçeneğine, eğer daha önceden ayarınız yok ise, YouTube Ayarlar sekmesinden erişebilirsiniz.

  https://youtu.be/F9AN5r0CZi4

  https://www.youtube.com/watch?v=JodppVOcjg8

   

  UpToDate Anywhere Uzaktan (ev/ofis/ cep telefonlarınızdan, mobil cihazlardan ) Erişim İçin Kişisel Kayıt Videosu:

  https://www.youtube.com/watch?v=KMe69G3vBm8

  UpToDate Klinik Karar Destek Sistemi ile ilgili Türkçe alt yazılı YouTube videoları:

  Not: Türkçe altyazı seçeneğine, eğer daha önceden ayarınız yok ise, YouTube Ayarlar sekmesinden erişebilirsiniz.

  https://youtu.be/F9AN5r0CZi4

  https://www.youtube.com/watch?v=JodppVOcjg8

  UpToDate’in Faydaları nelerdir? 

  Hasta Güvenliği ve Bakım Kalitesini Arttırmak
  Tanısal Hataları Azaltmak
  Tanı Amaçlı Testleri Azaltmak
  Hastaların Yeniden Hastaneye Yatma Oranını Düşürmek
  Hastaların Hastanede Kalma Süresini Azaltmak
  Doktor Memnuniyetini Arttırarak Hastanede Daha Uzun Süre Çalışmalarını Sağlamak
  Doktorlar İçin Zaman Tasarrufu Sağlamak ve Hasta Bakım İçin Ayrılan Süreyi Arttırmak


  Neden UpToDate

  UpToDate, klinik kararları değiştirmektedir. İşte bu yüzden UpToDate, dünyanın her yerindeki doktorların ve sağlık görevlilerinin en çok kullandığı ve güvendiği klinik karar desteği sistemidir. UpToDate, iyileştirilmiş sonuçlarla kanıtlanmış bir şekilde ilişkili olan tek klinik karar desteği aracıdır. Harvard Üniversitesindeki araştırmacılar, UpToDate kullanan hastanelerin, kullanmayanlara kıyasla, çok daha yüksek bir bakım kalitesine, hasta güvenliğiyle ilgili daha az soruna, daha düşük hastanede yatma oranlarına ve daha düşük ölüm oranlarına sahip olduğunu bulgulamıştır.

  Aslında, 80 bağımsız araştırma, UpToDate’in etkisini teyit etmektedir.  Bu araştırmaların sonuçları üç kategoriye ayrılmaktadır.

  - UpToDate her gün sağlık görevlileri tarafından alınan tıbbi kararları önemli ölçüde etkilemektedir
  - UpToDate en çok kullanılan ve güvenilen klinik karar desteğidir
  - UpToDate hasta bakımını iyileştirmektedir.

  Ana Uzmanlık alanları: Temel Bakım ve Dahiliye - Kardiyovasküler Tip - Endokronoloji ve Diyabet - Aile Hekimliği - Genel Cerrahi - Çocuk Hastalıkları - Gastroenteroloji ve Hepatoloji - Geriatri - Hospital Medicine - Hematoloji - Bulaşıcı Hastalıklar - Nefroloji ve Hipertansiyon - Nöroloji - Doğum, Jinekoloji ve Kadın Sağlığı - Onkoloji - Akciğer, Yoğun Bakım ve Uyku Bozuklukları - Romatoloji - Alerji ve Bağışıklık - Acil Tıp - Psikiyatri Dermatoloji - Palyatif Bakım - Spor Hekimliği - Uyku Tıbbı

 https://www.uptodate.com/contents/search

Web News (EKUAL)

Web News 

EBSCO'nun Web News adlı veritabanı, tüm dünyadan binlerce önemli haber beslemesine neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu koleksiyon farklı konularda 14.000'den fazla haber beslemesi içermektedir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler.

 

Web of Science (EKUAL)

Web of Science Veri Tabanı

Web of Science Core Collection

Fen bilimleri, sosyal bilimler, sanat ve insani bilimleri konu dergileri ve konferans bildirilerini düzenli olarak tarayarak araştırma alanınızla en ilgili ve önemli yayınlara ulaşmanızı sağlar. Araştırma alanınızda yayın üreten uzman araştırmacıların çalışmalarındaki referans bilgilerini ve konu ilişkilerini kullanarak birbiriyle ilgili tüm kayıtlara bağlantı verir. Web of Science (WoS) bibliyometrik araçlarla birlikte araştırmayı izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan; hakemli yayınlardan oluşan makale özü ve atıf veri tabanıdır.

23.200’den fazla dünya çapında yayınlanmış hakemli, yüksek kaliteli akademik dergiyi kapsar.

(Açık erişim dergiler dahil) 250’den fazla bilim, sosyal bilimler, sanat & insani bilimlerde disipline sahiptir.

Konferans bildirileri ve kitap verileri de erişilebilirdir.

Tanıtım broşürü (TR) için tıklayınız.

Tanıtım broşürü (ENG) için tıklayınız.

 
 
Clarivate Analytics Web of Science (WoS) Türkiye Adresli Bilimsel Dergiler

Book Citation Index

Web of Science Core Collection kapsamındaki Book Citation Index; güçlü ve yeni keşif araçlarıyla daha hızlı ve kolay bir şekilde kitaplara erişim olanağı sunan, bir kütüphanenin kitap koleksiyonu için gerekli en önemli  indekstir. Kullanıcılar, bu platformada araştırmaları için gerekli en ilgili bilgileri (90,000’den fazla kitap ve her yıl eklenen 10,000 yeni başlık) sorunsuz bir şekilde arayıp bulabilirler.

 

•Science Citation Index Expanded (SCI-EXPANDED) --1970-present
•Social Sciences Citation Index (SSCI) --1970-present
•Arts & Humanities Citation Index (A&HCI) --1975-present
•Conference Proceedings Citation Index- Science (CPCI-S) --1990-present
•Conference Proceedings Citation Index- Social Science & Humanities (CPCI-SSH) --1990-present
•Book Citation Index– Science (BKCI-S) --2005-present
•Book Citation Index– Social Sciences & Humanities (BKCI-SSH) --2005-present
•Emerging Sources Citation Index (ESCI) --2015-present

Kullanım kılavuzu (TR) için lütfen tıklayınız.

Kullanım kılavuzu (ENG) için lütfen tıklayınız.

Wiley Online Library (EKUAL)

Wiley Online Library

Wiley Online Library 1997’den günümüze yaklaşık 1.485 dergiye ve yaklaşık 125 açık erişim dergiye tam metin erişim imkanı vermektedir.

Erişim: https://onlinelibrary.wiley.com/

Wiley dergileri hakkında:

 • 1.214 Wiley dergisinin etki değeri bulunmaktadır ve bu dergiler 2016 yılında Journals Citation
 • Report’ta (JCR) indekslenmiştir.
 • 363 Wiley dergisi kendi alanında en iyi ilk 10 dergi arasındadır.
 • 26 Wiley dergisi 2016 yılında en başarılı dergi sıralamasında 1. sıraya yükselmiştir.
 • 142,006 Wiley makalesi 2016 yılında JCR’de indekslenmiştir.
 • 784 derginin 2016 yılında etki değeri artmıştır.
 • Wiley makalelerine 6,678,048 atıf yapılmıstır, bu da JCRdeki atıfların %12’sinin Wiley makalelerinden
 • geldiğini göstermektedir.
 • Wiley makaleleri 34 alanda en çok paylaşılan makalelerdir.
 • CA- A Cancer Journal for Clinicians dergisinin etki değeri 187.04’tür ve JCR’de etki değeri en yüksek dergidir. Bu dergi ANKOS dergi paketi içinde yer almaktadır.

Yayın Listesi: https://onlinelibrary.wiley.com/action/showPublications

Wiley Online Library araştırma alanları:

 • Kimya
 • İşletme, ekonomi, finans, istatistik
 • Tıp
 • Yaşam Bilimleri
 • Matematik
 • Veterinerlik
 • Diş Hekimliği
 • Polimer ve Materyal Bilimleri
 • Eczacılık
 • Fizik ve Astromi
 • Psikoloji
 • Eğitim Bilimleri
 • Mühendislik
 • Tarım, Akvakültür ve Gıda Bilimi
 • Mimarlık ve Planlama
 • Sanat ve Uygulamalı Sanatlar
 • Biyoloji
 • Biyoteknoloji, Biyokimya & Biyofizik
 • Hücre ve Moleküler Biyoloji
 • Bilgisayar Bilimi ve Bilişim Teknolojisi
 • Genetik
 • Coğrafya & Keşifler
 • Tarih
 • Arkeoloji

Wiley Online Library Açık Erişim Yayıncılık İmkanı

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yürütülen EKUAL Projesi kapsamında, Wiley yayınevine ait elektronik dergilere 2018 yılından bu yana kurumsal olarak erişim sağlamaktayız. Bir erişim (Read) anlaşması olan mevcut 2022-2024 Wiley anlaşması, 2023-2025 dönemini kapsayacak şekilde “Oku & Yayımla” (Read & Publish) modeline dönüştürülmüştür. 

Ulusal düzeydeki ilk “Oku ve Yayımla” anlaşması olan söz konusu Wiley Açık Erişim (AE) Anlaşması kapsamında, Türkiye’deki bütün üniversiteler, Wiley yayınevinin yaklaşık 1367 e-dergisine erişim sağlamaya devam edecektir. Bununla birlikte, EKUAL Üyesi kurumların yazarlarının, Web of Science (WOS)’da yer alan,Q1 ve Q2 Grubu Wiley Hibrit ve Wiley Gold Dergilerinde (Hindawi hariç) “Research Article”, “Review Article”, “Data Article” ve “Rapid Publicaition” türündeki yayınları AE desteği kapsamında olacaktır.  EKUAL Üyesi Kurum araştırmacılarınca, kapsam içindeki Wiley dergilerine gönderilmiş ve kabul edilmiş yayınları, yazarın istemesi halinde, Makale İşlem Ücreti (APC) ödenmeden, “Açık Erişim”li yayımlanması mümkün olacaktır.
 

 • Adres: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
  Karaköy Mahallesi Şehit Ozan Özan Caddesi Dış Kapı No:18
  14030 Gölköy / BOLU
 • Tel: +90 374 254 10 00 / +90 374 253 46 55 Fax: +90 374 253 45 56
 • EPosta: kutuphaneibu.edu.tr