Genel Veri Tabanları

Academic Search Ultimate (EKUAL)

Academic Search Ultimate Veri Tabanı

Multi-disipliner Araştırma için Dünyanın Çok Kapsamlı, Akademik Tam Metin Veri Tabanı

 • Sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır.
 • Bu kaynak, 9.100’e yakını tam metin olmak üzere 17,000’e yakın dergiyi özetleriyle birlikte indekslemektedir.
 • Tam metin dergilerden 7.750 kadarı aynı zamanda hakemlidir. 
 • PDF içeriği 1887’ye kadar uzanır.
 • Tam metin dergilere ek olarak, raporlar, kitaplar ve birçok farklı doküman türünü tam metin olarak içerir.
 • Science Online (1990'dan günümüze) dergilerini kapsamaktadır..

 

Applied Science & Business Periodicals Retrospective (EKUAL)

Applied Science & Business Periodicals Retrospective

1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.

Art Index Retrospective (EKUAL)

Art Index Retrospective

Bu arşiv koleksiyonu, 1929’dan 1984’e kadar geçen süreci kapsayacak şekilde sanat ile ilgili birçok konuyu ele alır. Yarım yüzyıldan fazla bir süre için sanat literatürü sunan bu veri tabanı, 600’den fazla dergiye ek olarak 25,000’in üzerinde kitap incelemesini indeksler. Antikalardan sanat tarihine, moda tasarımından peyzaj mimarlığına, resimden heykele kadar sanat ile ilgili tüm konu başlıklarını kapsar.

AYEUM - Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Araştırma Merkezi

AYEUM - Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Araştırma Merkezi

 

Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi (AYEUM) sosyal, fen, sağlık ve eğitim bilimlerinde kullanılan nitel, nicel ve karma yöntemler hakkında araştırmacılara yönelik online eğitim, yüz yüze eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulmuş akademik bir eğitim platformudur. Bu doğrultuda yüksek lisans, doktora öğrencilerine, doktora sonrası araştırmacılara, akademisyenlere, kamu kurum ve kuruluşlarındaki uzmanlara bilimsel araştırma yöntemlerini ve bilimsel araştırma sürecinde kullanılan bilgisayar yazılımlarını ayrıntılı bir şekilde öğretmeyi amaçlamaktadır

AYEUM, Online Bilimsel Araştırma Yöntemleri Eğitimleri kapsamında Nvivo, SPSS, EndNote, Maxquda, Karma Yöntem Eğitimleri, CMA, Meta Analizi, Nitel Araştırma Yöntemleri, Sağlık Bilimleri için Vaka Temelli İstatistik başta olmak üzere bilimsel araştırma yöntemleriyle ilgili 140 online eğitim sunmaktadır.  Yıl içinde eklenen videolarda kullanıcılara açılacaktır.

Online video dersler, ilgili derslere ait eğitici materyaller ile desteklenmektedir.

 

Eğitimlere erişim için https://ayeum.com/video-panel/giris-yap sisteminden üye olmanız gerekmektedir. Üyelik için, 

 • Mail adresiniz üniversite mail adresiniz olmalıdır (ibu.edu.tr , ogrenci.ibu,edu.tr)
 • Kurumsal mail adresinize aktivasyon maili gelecektir. Gelen maildeki linke tıklayarak mailinizi onaylamanız gerekmektedir. 
 • Üye olduktan sonra kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak dersleri izleyebilir, sınav olabilir, katılım sertifikası almaya hak kazanabilirsiniz.

Central & Eastern European Academic Source (EKUAL)

Central & Eastern European Academic Source

Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde yayınlanan akademik dergilerin tam metinlerini içeren bu veri tabanı, hem çok disiplinlidir hem de birçok farklı dilde yayını kapsar. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30’un üzerinde ülkeden 660’a yakın tam metin dergiden oluşan bir koleksiyon sunar.

İçerdiği konulardan bazıları: Edebiyat, fen bilimleri, hukuk, iş ve ekonomi, kütüphane ve bilgi bilimleri, mühendislik, siyaset bilimi, sosyoloji, tarih, tıp ve sağlık bilimleri, v.s.

E-book Central (Ebrary Academic Complete)

http://s3.amazonaws.com/libapps/accounts/40069/images/PQEC.png

E-book Central (Ebrary Acedemic Complete)

 • 247.000'in üzerinde elektronik tam metin kitap içeren Ebook Central veritabanı, 700 Yayıncının 16 akademik koleksiyonunu kapsamaktadır.
 • Kitap bölümleri pdf olarak indirilebilir.
 • Kitapları indirmek için hesap oluşturmanız gerekmektedir.

E-Book Central Hesap Oluşturmak İçin

E-Book Central Kullanım Kılavuzu

 

Emerald Premier eJournal (EKUAL)

Emerald Premier e-Journal Veri Tabanı

Mühendislik, uygulamalı bilimler ve teknoloji alanlarında spesifik konulardaki dergilerin yanı sıra kütüphane, bilgi hizmetleri, işletme ve yönetim alanlarında da önemli dergileri içeren veri tabanıdır.

Emerald eJournals Premier dergileri ve Arşiv Listesi: TÜBİTAK ULAKBIM üzerinden 3 yıllık bir anlaşma ile bütün dergiler (Premier Koleksiyonu) 2017 yılından itibaren erişimine açılmıştır. Dergiler işletme, yönetim,strateji, finans, muhasebe, ekonomi, pazarlama, insan kaynakları, bilgi yönetimi, lojistik, kamu yönetimi, turizm, eğitim ve mühendislik konularını kapsıyor.

 

Dergi listesi için lütfen tıklayınız. 

İçerik ve kullanım kılavuzu için lütfen tıklayınız.

Emerald Sosyal Bilimler E-kitapları (EKUAL)

 
Emerald Yayınevinin Eğitim ve Sosyoloji konularında 1090 kitabına tam metin erişim sağlar.
 
Alt konu başlıkları: Eğitim yönetimi, eğitim teknolojileri, çok kültürlü eğitim, cinsiyet çalışmaları, sosyal medya, sosyoloji, kriminoloji, sosyal teori.
 

GreenFILE (EKUAL)

GreenFILE

Doğa ile ilgili multidisipliner bir veri tabanı olan GreenFILEçevre ile tarım, eğitim, hukuk ve teknoloji gibi çeşitli disiplinler arasındaki bağlara dikkat çeker. Kapsadığı başlıklardan bazıları şunlardır; küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kirlilik, ağaçlandırma, tarım, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm. 13,000’e yakın açık erişim tam metin kayıt içeren içeren bu veri tabanında, 850,000’in üzerinde kayıt özetleriyle birlikte indekslenmektedir.

 

İdealOnline

İdealonline

"İdealonline”, Popüler ve Akademik Süreli Yayınları bir platform altında toplayan, kapsamlı bilgiye Türkçe kaynaklarda da ulaşılmasını sağlayan ve bunları okuyucuların hizmetine sunan veri tabanıdır.

İdealonline içerisinde Türk Dünyasının önde gelen dergileri de yer almaktadır. Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Başkortsan, Kırım, Karaçay-Malkar gibi Türki Cumhuriyetler tarafından yayınlanan bu dergiler, ilk kez “İdealonline Süreli Yayın Veri Tabanı” aracılığı ile Türkiye’deki Üniversite kütüphanelerinin erişimine açılmıştır.

Üniversite kütüphaneleri tarafından aktif olarak kullanılan İdealonline, yayınların araştırmacılara ulaşması için etkili bir veritabanıdır. İçerisindeki gelişmiş arama motorları ile ilgili alana direk erişim sağlayan İdealonline EDS ve Summon gibi uluslararası arama motorlarında da taranmaktadır.

Sistem içerisindeki “Kütüphanem”, “Duyuru Kaydı” ve “Bildirim Al” özellikleri ile yayın takibini en kolay hâle getirmekle birlikte, geniş filtreleme özelliğiyle de ilgili alana erişimi hızlandırmaktadır.

İdealonline güncel içerik bilgileri:

 • 1000+ Süreli Yayın
 • 17.000+ Arşiv Sayısı
 • 155.000+ Tam Metin Makale

 İdealonline veri tabanlarının amaçları:

 • Türkçe bilgi kaynaklarını e-ortama taşımak.
 • Türkçe bilgi kaynaklarına 7/24 erişim sağlamak.
 • Türkçe içeriğe modern veri tabanı sistemi ve cihazlarla erişim sağlamak.
 • Türkçe içeriği dünyanın kullanımına sunmak.
 • Daha fazla Türkçe kaynak yayınlanmasına ve verimliliğinin artmasına katkıda bulunmaktır.

 

 

İntihal.net (EKUAL)

 

Akademik İntihal (www.intihal.net), akademik çalışmalardaki benzerlik oranını tespit etmek için Türkiye’de üretilmiş yerli bir programdır. Birçok intihal tipini tespit etmek için özelleşmiş, internet tabanlı bir benzerlik tespit ve raporlama yazılımıdır. intihal.net ile çalışmanızın özgünlük testini  3 adımda gerçekleştirebilirsiniz. İntihal.net farklı dosya formatlarını desteklemektedir. Programa üye olan kurumlar hem doküman tipi hem de doküman sayısı bakımından hiçbir sınırlandırma olmadan sistemden faydalanabilirler.

İntihal.net herhangi bir kullanıcı sayısı veya tarama sayısı sınırı olmadan kullanılabilir. İntihal.net’de doküman tipi sınırlaması olmaksızın öğrenci ödevi, yüksek lisans tezi, doktora tezi veya makale/bildiri taraması yapılabilir. Belgenizin otomatik olarak depoya eklenmesi problemini yaşamadan rahatlıkla benzerlik testi yapabilirsiniz. intihal.net’de sınıf mantığı klasör sistemi üzerine kuruludur. Akademisyen hesabında, öğrenci ödevleri için kolaylıkla sınıf oluşturabilir ya da bir sınıf oluşturma zorunluluğu olmadan kişisel dokümanınızı test edebilirsiniz. Öğrencilerin ödevlerini yüklemesi için oluşturduğunuz sınıfın klasör kodunu bilmesi yeterlidir.

Erişim adresi: https://intihal.net/

Programı kullanmak isteyen Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi akademisyen ve öğrencilerinin, kurumsal e-posta adresleri ile "Bireysel kayıt" seçeneği ile kayıt olmaları gerekmektedir.

Kayıt yaptıran kullanıcılar yönetici onayının ardından https://app.intihal.net sisteme giriş yapabilirler.

Hesap başvurularında kurumsal e-posta (@ibu.edu.tr,  @ogrenci.ibu.edu.tr uzantılı) adreslerinin kullanılması zorunludur. Farklı e-posta adresleri ile yapılan başvurular onaylanmayacaktır.

Not: İntihal.net veri tabanına kayıtlı kullanıcıların mevcut şifreleri geçerlidir. Yeniden başvuru yapılmasına gerek yoktur.

İntihal.net kullanım kılavuzu için tıklayınız

 

 

 

iThenticate/İntihal Analiz Programı (EKUAL)

iThenticate - İntihal Analiz Programı giriş

Sayın Kullanıcılarımız,
 
 • Tez ve ödevleri kesinlikle Ithenticate üzerinden taramayınız. Aksi takdirde hesabınız bloke edilecektir.
 • Tez, ödev, öğrenci çalışmalarını TURNITIN hesabınız üzerinden değerlendirmeniz gerekmektedir.
 • Akademisyenlerin, hakemlerin ve editörlerin, makale ya da draftları taramalarını sağlayarak, akademik yayınların değerlendirilmesi, karşılaştırılması ve benzerlik analizlerinin yapılması ile ilgili  kapsamlı bir akademik içeriğe sahip olan “iThenticate” intihali engelleme programı TÜBİTAK ULAKBİM aracılığıyla üniversitemizin erişimine açılmıştır.
 • iThenticate, yayınları 14 milyarı aşkın mevcut ve arşivlenmiş web sayfası ve 50.000 üzerindeki akademik dergi ve kitaptan oluşan veritabanıyla karşılaştırmaktadır.
 • iThenticate, 70.000’den fazla bilimsel dergiden gelen 30 milyon üzerindeki içeriğin ve 150’den fazla yayınevinden 86 milyon üzeri makalenin bulunduğu veri tabanlarını kontrol etmektedir. Yayıncı ortakları arasında CrossRef, Gale, Emerald, ABC-CLIO, SAGE Reference, Oxford University Press, IEEE, Elsevier, Nature Publishing, Ovid, Taylor&Francis, PubMed, Pearson, McGrawHill, Wiley ve EBSCOhost gibi büyük yayınevleri bulunmaktadır.
 • İmzalanan lisans anlaşması gereğince; iThenticate sisteminin kullanımı konusunda, üniversitelerde, doktora ve daha üst dereceye sahip kişilerin kullanımına izin verilmektedir.


Not: Programı kullanmak isteyen  doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğretim üyelerinin ad, soyad, e-posta ve bölüm bilgilerini, Ithenticate hesap isteği başlığıyla, Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine göndermeleri gerekmektedir.

Kullanım Kılavuzu           

Hızlı Başlangıç Kılavuzu

iThenticate Datasheet Academic

iThenticate Datasheet General

 

iThenticate hesaplarında Doc-to-Doc özelliği aktive edilmiştir. Bu özellik sayesinde iki doküman arasındaki benzerlik oranını tespit etmek ve yalnızca bu iki dokümanın karşılaştırmasını içeren bir benzerlik raporunu almak mümkün olacaktır. 

 
Detaylı bilgi için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz: 

 

JSTOR (EKUAL)

JSTOR

JSTOR Veri Tabanı

Çeşitli konularda (Temel bilimler, sanat, edebiyat, matematik, ekonomi, dil, istatistik, müzik, ekoloji, botanik vs.) ilk cildinden itibaren tam metin dergi veri tabanıdır.

Türkiye’deki akademik ve bilimsel araştırmaları desteklemek amacıyla elektronik bilgi hizmetleri sunarak yüksek oranda ve kalitede akademik bilgi kullanımını teşvik etmektedir. TÜBİTAK ULAKBİM bu doğrultuda Türkiye’deki akademik camianın yoğun talebini de göz önüne alarak dünya çapında önde gelen uluslararası yayınevleri ve alanında uzman dernek yayınevlerinin yüksek kaliteli içeriklerini sunmakta olan JSTOR Archive Journal Content veri tabanını EKUAL kapsamına dâhil ederek 2018-2020 yıllarını kapsayacak şekilde Ulusal Lisans anlaşması imzalayarak üyelerin erişimine sunmuştur.

JSTOR veri tabanı kapsamında multidisipliner olmakla birlikte sosyal bilim ağırlıklı 3904 dergiye erişim sağlanabilmektedir. Erişim sağlanacak dergi listesi ekte yer almaktadır.

Dergi listesi için tıklayınız.

Sustainability Collection (Araştırma Raporları) için tıklayınız.

Erişim adresi: http://www.jstor.org/

Erişim sağlanan koleksiyonlar:

 • Arts & Sciences I
 • Arts & Sciences II
 • Arts & Sciences III
 • Arts & Sciences IV
 • Arts & Sciences V
 • Arts & Sciences VI
 • Arts & Sciences VII
 • Arts & Sciences VIII
 • Arts & Sciences IX
 • Arts & Sciences X
 • Arts & Sciences XI
 • Arts & Sciences XII
 • Arts & Sciences XIII
 • Arts & Sciences XIV
 • Arts & Sciences XV
 • Life Sciences
 • Business IV
 • Ecology & Botany II
 • Ireland Collection
 • Jewish Studies Collection
 • Hebrew Journals Collection 
 • Sustainability Collection  
 • Ve ilgili koleksiyonlar içerisinde aşağıdaki özel konu paketlerine erişim sağlanabilecektir.
 • Asia
 • Biological Sciences
 • Business & Economics
 • Business I
 • Business II
 • Business III
 • Ecology & Botany I
 • Health & General Sciences
 • Iberoamerica
 • Language & Literature
 • Mathematics & Statistics
 • Music
 • Music Legacy
 • Religion & Theology

Veri tabanı ile ilgili detay bilgilere ve kullanım kılavuzuna http://cabim.ulakbim.gov.tr/ekual/e-veri-tabanlari/ adresinden erişebilirsiniz.

Legal Online

Legal Online

Legal Online Veri Tabanı “Online Kütüphane” ve “Legalbank” adı ile iki yapıdan oluşmaktadır.

 

Online kütüphane ile;  telif hakları Legal Yayıncılığa ait basılı hukuk kitapları (550 +) ve 14 farklı başlıktaki hukuk dergilerinin (800 +) tüm sayılarının basılı ile birebir aynı görünümlü dijital hallerine online olarak ulaşılabilmektedir.

Online Kütüphane erişim adresi: https://legal.com.tr/kitaplik

Site Kullanım Kılavuzu :  https://legalonline.com.tr/klavuz-online-kutuphane.pdfLegalbank ile;  içtihata (2.480.000 +) (Yargıtay, Danıştay, BAM, BİM vb.)  mevzuata (46.000 +) (Kanun, KHK, CBK, Yönetmelik, Tebliğ vb) akademik ve uygulamaya yönelik makalelere (41.700 +) , tezlere (12.900 + ) dilekçe ve belgelere (2.500 +) gerekçelere (400 +) online olarak erişilebilmektedir.

Legalbank erişim adresi : https://legalbank.net

Site Kullanım Kılavuzu : https://legalonline.com.tr/klavuz-legalbank.pdf

 

 

 

 

MasterFILE Complete (EKUAL)

MasterFILE Complete (EKUAL)

 • Veri tabanı dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır.
 • Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar.
 • MasterFILE Complete ile işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar.
 • 1922’ye kadar uzanan içeriğinde 2,400’den fazla tam metin dergiye ek olarak, 850’nin üzerinde referans kitabı, 73,000’i aşkın birincil kaynak dökümanı ve 1.4 milyon civarında görsel (fotoğraf, harita, bayrak) yer almaktadır.

 

MasterFILE Reference eBook Collection (EKUAL)

MasterFILE Reference eBook Collection

MasterFILE Complete’in tamamlayıcısı olan bu kaynak, referans kitapların elektronik versiyonlarından oluşturulmuştur. 800’e yakın tam metin eKitap içeren bu koleksiyondaki eKitaplar Abdo Publishing, Cambridge Scholars Publishing, Cornell University Press, Nomad Press, The University of North Carolina Press gibi önemli yayınevlerinden gelmektedir. Bilgisayar, bilim,  biyografiler, finans, genetik, kariyer, mimari, moda ve tasarım, sağlık, sanat, seyahat, spor, tarih gibi kişisel referans konularını kapsar.

MEDLINE (EKUAL)

MEDLINE

Tıp, sağlık ve yaşam bilimleri alanları için temel danışma kaynağıdır. PubMed arayüzü üzerinden taranabilen MEDLINE indeksi aynı zamanda EBSCO’nun EBSCOhost platformu üzerinden de taranabilir ve kütüphane koleksiyonunuzdaki tam metinler için akıllı bağlantı fonksiyonu sunar.  MEDLINE, National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MeSH (Medical Subject Headings) yani tıbbi konu terimlerini kullanır. Ağaç diagramı şeklinde ve hiyerarşik bir yapı sunan MeSH kullanılarak Arşiv sayıları 1809’a kadar uzanan 5,600’den fazla PubMed dergisinde yer alan 25 milyondan fazla makale özetleri ile birlikte indekslenir.

Mendeley (EKUAL)

Mendeley

Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Mendeley Kullanımı

Mendeley  araştırmalarınızı düzenlemeye,  diğer akademisyenlerle çevrim içi işbirliği yapmanıza, son araştırmaları keşfetmenize yardımcı olabilen akademik sosyal ağ ve ücretsiz bir referans yönetim aracıdır.

 • Otomatik bibliyografiler oluşturulabilir.
 • Kolaylıkla çevrimiçi olarak diğer araştırmacılarla işbirliği yapılabilir.
 • Diğer araştırma yazılımlarından makaleleri kolaylıkla ithal edebilir.
 • Araştırmacı okuduğu makaleye dayalı ilgili diğer makaleleri bulabilir.
 • Araştırmacı çevrimiçi olarak herhangi bir yerden makalesine ulaşabilir.
 • 1000 ve üzerinde dergi için atıf biçimlerine ulaşabilir ve atıf yöntemi seçimi ile yeni biçimler oluşturabilirsiniz.
 • Birden fazla PDF dosyasını aynı anda açabilir,  sürekli olarak araştırma dosyanıza dönüş yapabilirsiniz, ayrıca yanına notlar alabilirsiniz.
 • iPhone ve iPad uygulamaları ile yolculuk sırasında ve ya herhangi bir süreçte makaleleri okumaya devam edebilirsiniz.

Open Dissertations (EKUAL)

Open Dissertations

1,150,000’den fazla doktora tezine erişim

Open Dissertations, 1933-1955 yılları arasında Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilmiş yaklaşık 100,000 doktora tezine erişim sunmaktaydı. Daha sonra geliştirilen bu kaynak şu anda 1902’den günümüze kadar uzanan 1,150,000’den fazla doktora tezi içerir. Open Dissertations, orijinal basılı indeksi tam sayfa resim olarak gösterir ve yazar adı, başlık adı, konu adı ve üniversite adı taraması yapılabilir.

 

Oxford Journals Online

Journals

  Oxford Journals Online Veri Tabanı

Oxford Journals Online beşeri bilimler, sosyal bilimler, hukuk, bilim ve tıp alanında 368 dergiyi içermektedir. Sahip olduğu multidsipliner dergiler ile kullanıcılarına yüksek etki faktörlü içerik sunmaktadır.

 

ProQuest Dissertations and Theses Global Full Text (EKUAL)

ProQuest Dissertations and Theses Global Full Text

TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL Projesi kapsamında, ProQuest Dissertations and Theses Global Full Text  (PQDT Global FT) veri tabanı için 2018-2020 dönemini içerecek şekilde 3 yıllık ulusal lisans anlaşması imzalamıştır. Dünyadaki en zengin tez içeriği PQDT Global Full Text veri tabanına sınırsız erişim sağlanacaktır. Veri tabanı detay bilgilerine EKUAL Veri Tabanları sayfasından da ulaşılabilir.

Broşür

Veri Tabanı Erişim linki:

https://search.proquest.com/pqdtglobal/

Veri Tabanı Yardım Dokümanı:

https://proquest.libguides.com/pqdttr

Veri Tabanı Hakkında: 

 • Sahip olduğu 4,9 milyondan fazla tez (tam metin, özet) ile ProQuest Dissertations & Theses (PQDT) editörler tarafından bir araya getirilmiş dünyadaki en büyük tez kaynağıdır
 • ProQuest Dissertations & Theses the Library of Congress’in resmi tez deposudur ve National Library of Canada’nın yayıncı ortağıdır.

ProQuest Dissertations & Theses ile:

 • Son sınıf öğrencileri hazırlamayı düşündükleri tez konularının daha önceden yazılıp yazılmadığını sorgulamak için arama yapabilirler.
 • Öğrenciler, öğretim görevlileri ve diğer araştırmacılar ilgilendikleri bilimsel alanlarla ilgili araştırma yapabilirler.
 • Yüksek kalitedeki multidisipliner araştırma materyallerine hızlı ve kolay bir şekilde erişebilirler.
 • Kendi elektronik kitap koleksiyonlarını oluşturabilirler – her tez bir ISBN içermektedir, ProQuest dünyadaki en büyük ISBN yayıncısıdır.
 • ProQuest platform üzerinde dergi ve diğer içerik türleri ile çapraz tarama yapabilirler.

İÇERİK:

 • ProQuest Dissertations & Theses Global, İngiltere’den Kıta Avrupasına, Hindistan ve Çin’e kadar uluslararası bilimsel çalışmalara erişimi içermektedir.

 • ProQuest yaklaşık 100 ülkeden ve 50’den fazla dilden tezleri içermektedir.

 • Her yıl 200.000 den fazla lisansüstü çalışma eklenmektedir.

 • Veritabanında 3.100’den fazla Üniversiteden yayınlanmış tez bulunmaktadır.

 • 2.6 milyondan fazla başlık tam metin olarak yer almaktadır.

 • PQDT haftalık olarak güncellenmektedir ve tam metin arama yapmaya imkan tanımaktadır.

SAGE Journals Online

SAGE Journals Online

SAGE Premier, 400’den fazla uzman dernek yayınevi tarafından yayınlanan dergiler de dahil olmak üzere İşletme, Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Teknoloji, Tıp gibi birçok disiplinde; 1116’in üzerinde multidisipliner, hakemli süreli yayın içermektedir.  Söz konusu dergilere 1999'dan günümüze tam metin erişim imkânı sunmaktadır. Ayrıca SAGE dergilerinin arşivine kurumsal olarak erişimimiz bulunmaktadır.
 
SAGE Deep Backfile (Arşiv) Üyeliği Hakkında: SAGE dergilerinin 1.cilt 1. sayısından 1998 yılının son sayısına kadar erişim olanağı sağlamaktadır. (1999 yılı Ocak ayından günümüze kadar olan içeriğe ise SAGE Premier Journals aboneliği kapsamında erişilmektedir.)
 
Dergi listesi 1 için lütfen tıklayınız.
Dergi listesi 2 için lütfen tıklayınız.

Science Online (EKUAL)

 

Science Online dergisi Academic Search Ultimate veri tabanı içerik listesinde dahil edilmiştir. 1990'dan günümüze erişim sağlanmaktadır.  

Science Online yayınlarına erişim için tıklayınız.

ScienceDirect Freedom Collection (EKUAL)

ScienceDirect Freedom Collection

Sosyal bilimler, iktisadi ve idari bilimler, tıp, eczacılık, biyoloji, moleküler biyoloji, mikrobiyoloji, immünoloji, genetik, kimya, kimya mühendisliği, biyokimya, sanat ve beşeri bilimler, tarım, inşaat mühendisliği, bilgisayar bilimleri, yer bilimleri, malzeme bilimi, teknoloji, mühendislik, çevre bilimleri, fizik, matematik, astronomi vb. çeşitli alanlarda 2293 dergiye erişim imkanı sağlanmaktadır.

Dergi listesi için lütfen tıklayınız.

Kullanım kılavuzu için lütfen tıklayınız.

Scopus (EKUAL)

Scopus Veri Tabanı

Bibliyometrik araçlarla birlikte araştırma izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan, hakemli yayınlardan oluşan en büyük özet ve atıf veri tabanıdır. İçeriğinde 20.000 in üzerinde aktif dergi bulunmaktadır. Türkiye’de yayınlanmış 206 bilimsel dergiyi de kapsamaktadır. ULAKBIM EKUAL tarafından erişim sağlanmaktadır.


Başvuru kılavuzu (Türkçe) için lütfen tıklayınız.

Başvuru kılavuzu (İngilizce) için lütfen tıklayınız.

Springer Nature – Academic Journals (EKUAL)

Springer Nature – Academic Journals

 • Nature Dergi Grubu tarafından isminde ‘’Nature‘‘ ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden‘’Academic Journals All’’ koleksiyonu oluşturulmuştur.
 • Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon , bir çok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir.
 • Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır.
 • Erişim Nature.Com web sitesi üzerinden sağlanmaktadır.

Kullanım kılavuzu için lütfen tıklayınız.

Dergi listesi için lütfen tıklayınız.

Springer Nature – Adis (EKUAL)

Springer Nature – Adis

Temel bilimler sosyal ve beşeri bilimler mühendislik tıp ve yaşam bilimleri konularını içeren tam metin makale koleksiyonudur.

Kullanım kılavuzu için lütfen tıklayınız.

Dergi listesi için lütfen tıklayınız.

Springer Nature – Nature Journals All (EKUAL)

Springer Nature – Nature Journals All 

 • Nature dergisi 1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve ‘’Nature Journals All ‘’ Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır.
 • Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır.
 • Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır.
 • Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. Abonelik ile birlikte 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanır. Abonelik yapılan yıla ve bir önceki yıla arşiv haklarıyla beraber erişim verilir.
 • Erişim Nature.Com web sitesi üzerinden sağlanmaktadır. 

Kullanım kılavuzu için lütfen tıklayınız.

Dergi listesi için lütfen tıklayınız.

Springer Nature – Palgrave Macmillan Journals (EKUAL)

Springer Nature – Palgrave Macmillan Journals 

 • Palgrave Macmillan Dergileri, Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır.
 • İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır.
 • 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır.
 • Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır.
 • Erişim SpringerLink platformu üzerinden sağlanmaktadır.

Kullanım kılavuzu için lütfen tıklayınız.

Dergi listesi için lütfen tıklayınız.

Springer Nature – SpringerLink (EKUAL)

SpringerLink dergilerine erişim için https://link.springer.com/ tıklayınız.

Taylor and Francis (EKUAL)

Taylor and Francis Veri Tabanı

Taylor & Francis: Tıp Koleksiyonu

Sayın Araştırmacılar,

4 temel alanda 30 uzmanlık alanını kapsayan 200’ü aşkın hakemli tıp dergisi, 4.000+ ciltlik araştırma ve 2,2 milyonun üzerinde hakemli makale ile tıp alanındaki en güncel içeriklere erişim sağlayan Taylor & Francis Tıp Koleksiyonu’na erişiminiz bulunmaktadır.

İçerisindeki dergilerin %80’i Clarivate Analytics Citation Indexes/Web of Science® dahilinde olan koleksiyon, American Academy of Clinical Toxicology, British Fertility Society, Society for Medical Innovation and Technology ve World Federation of Societies of Biological Psychiatry gibi önde gelen dernekler adına yayınlanan dergilere erişim sağlamaktadır.

Tıp Koleksiyonu İçerik Bilgisi

Erişim Linki: https://www.tandfonline.com/

Taylor & Francis: Bilim ve Teknoloji Koleksiyonu

Sayın Araştırmacılar,

Çeşitli akademik disiplinlerden 500’ü aşkın hakemli dergi, 10.700+ ciltlik araştırma ve 730.000+ hakemli makale ile güncel içeriklere erişim sağlayan oldukça kapsamlı bir koleksiyon sunan Taylor & Francis Bilim ve Teknoloji Koleksiyonu’na erişiminiz bulunmaktadır.

İçerdiği dergiler American Statistical Association, European Society for Engineering Education ve British Phycological Society gibi önde gelen dernekler adına yayınlanan koleksiyon, biyoloji, kimya, elektrik mühendisliği, matematik, gıda bilimi ve teknolojisi, bilgisayar bilimi ve paleontoloji gibi birçok temel çalışma alanında içerik sunmaktadır.

Bilim ve Teknoloji Koleksiyonu İçerik Bilgisi

Erişim Linki: https://www.tandfonline.com/

Taylor & Francis: Sosyal ve Beşerî Bilimler Koleksiyonu

Sayın Araştırmacılar,

Çeşitli akademik disiplinlerden 1.400’ün üzerinde dergiye, 29.500+ ciltlik araştırmaya ve 1 milyonun üzerinde hakemli makaleye erişim sağlayan ve sosyal bilimler ve beşerî bilimler portföyünden en son bilgileri içeren Taylor & Francis Sosyal ve Beşerî Bilimler Koleksiyonu’na erişiminiz bulunmaktadır.

Öncü sosyal ve beşerî bilimler yayıncısı Routledge’a ait en etkili araştırmaları içeren koleksiyon, sanat ve beşerî bilimler, işletme, yönetim ve ekonomi, eğitim, politika, medya, kültür ve iletişim çalışmaları, uluslararası ilişkiler ve alan çalışmaları, psikoloji ve sosyoloji gibi araştırma ve eğitim alanları için mükemmel bir temel sunmaktadır.

Sosyal ve Beşerî Bilimler Koleksiyonu İçerik Bilgisi

Dergi listesi için lütfen tıklayınız.

Erişim Linki: https://www.tandfonline.com/

The Belt and Road Initiative Reference Source (EKUAL)

The Belt and Road Initiative Reference Source

“Bir Kuşak, Bir Yol” çalışmalarını destekleyen bu eşsiz, tam metin veri tabanı, onlarca ülkede yayınlanmış binlerce akademik dergi içerir. Türkiye, Çin, Romanya, Rusya Federasyonu, Çekya, Pakistan, İran, Litvanya ve İpek Yolu ile bağlantılı tüm ülkelerin dergilerinden derlenen bu kaynağın kapsadığı konulardan bazıları şunlardır; Bilim, coğrafya, çevre, ekonomi ve finans, hukuk, internet ve telekominikasyon, inşaat mühendisliği, lojistik, mimarlık, siyaset, sürdürülebilir gelişim, tarım, teknoloji, ticaret, yapılar, v.s. “Bir Kuşak, Bir Yol” girişiminde görev alan araştırmacılara yardımcı olan bu kaynak, girişimin başarı ile tamamlanmasına katkı sağlar.

İçerik:

 • 5,000’e yakın tam metin dergi
 • 50’den fazla gazete ve haber bülteni
 • 260’ın üzerinde rapor ve konferans bildirisi
 • 1965’e kadar uzanan arşiv sayıları

TR Dizin (EKUAL)

 

ULAKBİM tarafından oluşturulmakta olan TR Dizin; Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler temel konularında, Diş Hekimliği, Eczacılık, Mühendislik, Temel Bilimler, Sağlık Bilimleri, Veterinerlik, Sosyal ve Beşeri Bilimler alt konu alanlarında dergilerden oluşmaktadır.

TR Dizinin kapsamını oluşturan ulusal bilimsel dergiler, ULAKBİM TR Dizin uzmanları ile ilgili konu alanlarındaki uzman ve akademisyenlerden oluşan komiteler tarafından Dergi Değerlendirme Kriterlerine bağlı olarak seçilmektedir.

TR Dizin, 2000 yılı Ağustos ayından itibaren web sayfası üzerinden taranabilmektedir. Dizinde yer alan dergilerin makalelerine ait bibliyografik bilgilerin (makale adı, yazar, öz vs.) yanı sıra, ULAKBİM müdürlüğü ile dergi editörlükleri arasında imzalanan katılım izni sözleşmesine bağlı olarak, makale tam metinlerine de erişilebilmektedir.

Turcademy

Turcademy

Turcademy, tüm disiplinleri kapsayan koleksiyonuyla 10.000 Türkçe akademik kitabı online olarak kullanıma sunmaktadır. Bu sayede kullanıcılar ders kapsamında kullanacakları ya da akademik çalışmalarına katkı sağlayacak nitelikli Türkçe içeriklere diledikleri zaman diledikleri yerden online olarak erişebilmektedirler.

Aynı zamanda Turcademy’de yer alan Kültür koleksiyonu ile kullanıcılar Yapı Kredi Yayınlarına ait Kültür kitaplarına da online olarak erişim sağlayabilirler.

Turcademy ile birlikte kullanıcılar; Adalet Yayınevi, Anı Yayıncılık, Astana Yayınları, Der Yayınları, Dora Yayınevi, Efil Yayınevi, Ege Yayınları, Ekin Yayınevi, Gazi Kitabevi, Literatür Yayıncılık, Müzik Eğitimi Yayınları, Nobel Tıp Kitabevleri, Palme Yayınevi, Pegem Akademi, Phoenix Yayınevi, Seçkin Yayıncılık, Siyasal Kitabevi, Yapı Kredi Yayınları, Yeditepe Yayınevi, Yeni İnsan Yayınevi kitaplarına online olarak erişebilmektedirler.

 

Erişim Adresi: https://www.turcademy.com/tr

Kitap Listesi için TIKLAYINIZ

Kullanım Rehberi için TIKLAYINIZ

 

NOT: Veri tabanı içeriğindeki kitapları tam metin görüntüleyebilmek için öncelikle kullanıcılarımızın bireysel üyelik kayıt işlemi gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Üyelik işlemleri sadece kurumumuza ait "ibu uzantılı e-posta adresi" ile gerçekleştirilebilmektedir.

Turnitin (EKUAL)

İntihal taraması ve raporu için üniversitemizde Turnitin  hizmete sunulmuştur.  Sistem danışman üyeliği ile kullanılabilmektedir.

Sisteme giriş yapmak isteyen Danışmanların "Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir." adresine ad, soyad, bölüm bilgileri ile başvuru yapmaları gerekmektedir.

Sisteme giriş yapmak isteyen öğrencilerin Danışmanlarına başvurması önemle duyurulur.

Önemli Not:  Dosyalar Standart depoya enstitüler tarafından yüklenerek nihai rapor alınacağı için öğrenci ve danışmanların  söz konusu dosyaları isteğe bağlı ayarlar kısmından depo yok olarak yüklemesi gerekmektedir. Aksi halde çakışmalar yaşanacaktır.


 
Turnitin kullanımında, yüklenen dokümanların yanlışlıkla havuza gönderilmesi ve kullanıcının kendi hesabından ilgili çalışmayı silmesinden dolayı sıkıntılar yaşanmaktadır (%100 benzerlik gibi). Doküman kullanıcı tarafından hesaptan silinse dahi havuzdan silinmemektedir. Dokümanın havuzdan silinmesini sağlamak için bir çok işlemin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle, kullanıcıların kendi hesaplarına yükledikleri ve havuza gönderdikleri dokümanları, kurumun Turnitin yöneticisine (Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.) bildirmeden hesaplarından silmemeleri gerekmektedir. Hesaplardan silinen belgelerin ID tespitlerinin yapılması maalesef mümkün olamayacaktır. Bu yüzden, kullanıcıların tez ve ödevleri  yüklerken bu hususları dikkate almasını ÖNEMLE rica ederiz.

Yanlışlıkla depoya gönderilen dokümanların sistemden kaldırılması için lütfen Turnitin Üzerinden Doküman Kaldırılması İçin Yapılacak İşlemler dokümanını inceleyerek "kalıcı silme başvurusu" yapınız.

Turnitin Sistemine Giriş

Şifre oluşturma

Öğrenci Kılavuzu

Öğretmen Kılavuzu

Sınıf ve Ödev Oluşturma

Turnitin Hakkında 

Turnitin Üzerinden Doküman Kaldırılması İçin Yapılacak İşlemler

Turnitin Güncel Bilgi Notu (Depo Yok Seçeneği, Kalıcı Ödev Silme vd.) 

20 Nisan 2016 tarih ve 29690 sayılı resmi gazetede yayınlanan "Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği" Madde 9, Madde 22 ve Madde 28 gereğince  "Danışman tezin savunulabilir olduğuna ilişkin görüşü ile birlikte tezi enstitüye teslim eder. Enstitü söz konusu teze ilişkin intihal yazılım programı raporunu alarak danışmana ve jüri üyelerine gönderir…" koşulu getirilmiştir. Bu nedenle, tez danışmanlarının tezin savunulabilir olduğuna ilişkin görüşlerini hazırlarken, Enstitü Müdürlüğüne teslim etmeden önce intihal raporu almaları gerekmektedir.

Web of Science (EKUAL)

Web of Science Veri Tabanı

Web of Science Core Collection

Fen bilimleri, sosyal bilimler, sanat ve insani bilimleri konu dergileri ve konferans bildirilerini düzenli olarak tarayarak araştırma alanınızla en ilgili ve önemli yayınlara ulaşmanızı sağlar. Araştırma alanınızda yayın üreten uzman araştırmacıların çalışmalarındaki referans bilgilerini ve konu ilişkilerini kullanarak birbiriyle ilgili tüm kayıtlara bağlantı verir. Web of Science (WoS) bibliyometrik araçlarla birlikte araştırmayı izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan; hakemli yayınlardan oluşan makale özü ve atıf veri tabanıdır.

23.200’den fazla dünya çapında yayınlanmış hakemli, yüksek kaliteli akademik dergiyi kapsar.

(Açık erişim dergiler dahil) 250’den fazla bilim, sosyal bilimler, sanat & insani bilimlerde disipline sahiptir.

Konferans bildirileri ve kitap verileri de erişilebilirdir.

Tanıtım broşürü (TR) için tıklayınız.

Tanıtım broşürü (ENG) için tıklayınız.

 
 
Clarivate Analytics Web of Science (WoS) Türkiye Adresli Bilimsel Dergiler

Book Citation Index

Web of Science Core Collection kapsamındaki Book Citation Index; güçlü ve yeni keşif araçlarıyla daha hızlı ve kolay bir şekilde kitaplara erişim olanağı sunan, bir kütüphanenin kitap koleksiyonu için gerekli en önemli  indekstir. Kullanıcılar, bu platformada araştırmaları için gerekli en ilgili bilgileri (90,000’den fazla kitap ve her yıl eklenen 10,000 yeni başlık) sorunsuz bir şekilde arayıp bulabilirler.

 

•Science Citation Index Expanded (SCI-EXPANDED) --1970-present
•Social Sciences Citation Index (SSCI) --1970-present
•Arts & Humanities Citation Index (A&HCI) --1975-present
•Conference Proceedings Citation Index- Science (CPCI-S) --1990-present
•Conference Proceedings Citation Index- Social Science & Humanities (CPCI-SSH) --1990-present
•Book Citation Index– Science (BKCI-S) --2005-present
•Book Citation Index– Social Sciences & Humanities (BKCI-SSH) --2005-present
•Emerging Sources Citation Index (ESCI) --2015-present

Kullanım kılavuzu (TR) için lütfen tıklayınız.

Kullanım kılavuzu (ENG) için lütfen tıklayınız.

Wiley Online Library (EKUAL)

Wiley Online Library

Wiley Online Library 1997’den günümüze yaklaşık 1.485 dergiye ve yaklaşık 125 açık erişim dergiye tam metin erişim imkanı vermektedir.

Erişim: https://onlinelibrary.wiley.com/

Wiley dergileri hakkında:

 • 1.214 Wiley dergisinin etki değeri bulunmaktadır ve bu dergiler 2016 yılında Journals Citation
 • Report’ta (JCR) indekslenmiştir.
 • 363 Wiley dergisi kendi alanında en iyi ilk 10 dergi arasındadır.
 • 26 Wiley dergisi 2016 yılında en başarılı dergi sıralamasında 1. sıraya yükselmiştir.
 • 142,006 Wiley makalesi 2016 yılında JCR’de indekslenmiştir.
 • 784 derginin 2016 yılında etki değeri artmıştır.
 • Wiley makalelerine 6,678,048 atıf yapılmıstır, bu da JCRdeki atıfların %12’sinin Wiley makalelerinden
 • geldiğini göstermektedir.
 • Wiley makaleleri 34 alanda en çok paylaşılan makalelerdir.
 • CA- A Cancer Journal for Clinicians dergisinin etki değeri 187.04’tür ve JCR’de etki değeri en yüksek dergidir. Bu dergi ANKOS dergi paketi içinde yer almaktadır.

Yayın Listesi: https://onlinelibrary.wiley.com/action/showPublications

Wiley Online Library araştırma alanları:

 • Kimya
 • İşletme, ekonomi, finans, istatistik
 • Tıp
 • Yaşam Bilimleri
 • Matematik
 • Veterinerlik
 • Diş Hekimliği
 • Polimer ve Materyal Bilimleri
 • Eczacılık
 • Fizik ve Astromi
 • Psikoloji
 • Eğitim Bilimleri
 • Mühendislik
 • Tarım, Akvakültür ve Gıda Bilimi
 • Mimarlık ve Planlama
 • Sanat ve Uygulamalı Sanatlar
 • Biyoloji
 • Biyoteknoloji, Biyokimya & Biyofizik
 • Hücre ve Moleküler Biyoloji
 • Bilgisayar Bilimi ve Bilişim Teknolojisi
 • Genetik
 • Coğrafya & Keşifler
 • Tarih
 • Arkeoloji

 

 • Adres: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
  Karaköy Mahallesi Şehit Ozan Özan Caddesi Dış Kapı No:18
  14030 Gölköy / BOLU
 • Tel: +90 374 254 10 00 / +90 374 253 46 55 Fax: +90 374 253 45 56
 • EPosta: kutuphaneibu.edu.tr