Genel Veri Tabanları

Academic Search Ultimate

Academic Search Ultimate Veri Tabanı

Multi-disipliner Araştırma için Dünyanın Çok Kapsamlı, Akademik Tam Metin Veri Tabanı

  • Sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır.
  • Bu kaynak, 9.100’e yakını tam metin olmak üzere 17,000’e yakın dergiyi özetleriyle birlikte indekslemektedir.
  • Tam metin dergilerden 7.750 kadarı aynı zamanda hakemlidir. 
  • PDF içeriği 1887’ye kadar uzanır.
  • Tam metin dergilere ek olarak, raporlar, kitaplar ve birçok farklı doküman türünü tam metin olarak içerir.
  • Science Online (1990'dan günümüze) dergilerini kapsamaktadır.

 

E-dergi Kataloğu

Dergi/Yayın arama

Abone olduğumuz veri tabanları aracılığı ile sahip olduğumuz elektronik dergileri alfabetik ve konularına göre tarama imkanı sunan e-dergi kataloğudur.

Ebook Central (Ebrary Academic Complete)

http://s3.amazonaws.com/libapps/accounts/40069/images/PQEC.png

  • 209 binin üzerinde elektronik tam metin kitap içeren Ebook Central veritabanı, 700 Yayıncının 16 akademik koleksiyonunu kapsamaktadır.
  • Kitap bölümleri pdf olarak indirilebilir.
  • Kitapları indirmek için hesap oluşturmanız gerekmektedir.

E-Book Central Hesap Oluşturmak İçin

Detaylar için tıklayınız.

EBSCO Veri Tabanları
Emerald Dergiler&Sosyal Bilimler Kitapları

Emerald Veri Tabanı

Mühendislik, uygulamalı bilimler ve teknoloji alanlarında spesifik konulardaki dergilerin yanı sıra kütüphane, bilgi hizmetleri, işletme ve yönetim alanlarında da önemli dergileri içeren veri tabanıdır.

Emerald eJournals Premier dergileri ve Arşiv Listesi: Bu liste içerisinde, 01 Ocak 2018 - 31 Aralık 2018 dönemi içinde erişiminize açık olacak tüm Emerald güncel dergileri ve arşiv koleksiyonuna ilişkin bilgiler bulunmaktadır. Dergiler işletme, yönetim,strateji, finans, muhasebe, ekonomi, pazarlama, insan kaynakları, bilgi yönetimi, lojistik, kamu yönetimi, turizm, eğitim ve mühendislik konularını kapsıyor.

 Premier Dergi ve Arşiv Dergi Listesi

Emerald eJournals Premier Collection: Bu liste içerisinde 01 Temmuz 2018'den sonra erişiminize açık olacak güncel dergileri ve bilgileri bulunmaktadır. 2018 yılında 5 yeni dergi koleksiyona eklendi, toplam dergi sayısı 311 oldu.   

 Premier Dergiler

Emerald Social Sciences eKitap Serileri: Bu listede geçen e-kitaplar, lisans döneminin sonuna kadar, 31 Aralık 2019 tarihine kadar erişime açık olacaktır. Daha çok eğitim ve sosyoloji konusunda seri kitaplar içeren Sosyal Bilimler seri kitap paketi 1999 yılından başlayan eski ciltleri de dahil olmak üzere, yeni yayımlanacaklarla birlikte söz konusu tarihe kadar erişime açık olacaktır. Yeni kitaplar yayımlandıkça EKUAL Üyelerinin erişimine açılacaktır. Eğitim ve Sosyoloji konularını içeren Sosyal Bilimler ekitap paketi 700’e yakın ekitap içeriyor.
 
 

Broşür için tıklayınız.

EndNote (Abonelik iptal edilmiştir.)

Değerli Kullanıcılarımız,


Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı olarak araştırma ve eğitim faaliyetlerine destek olmak amacıyla kullanıcılarımızın talepleri ve bütçe imkanları doğrultusunda TÜBİTAK-ULAKBİM-EKUAL Lisans anlaşmaları haricinde e-kaynak abonelikleri gerçekleştirmekteyiz.

Yayın alımları bütçesinin kısıtlı olması ve bütçeyi daha verimli, faydalı kullanabilmek amacıyla abonelik gerçekleştirdiğimiz EndNote bibliyografik künye yazılımının 2018 yılı sonu itibariyle aboneliği sona erecek olup 2019 yılı için kurumsal abonelik gerçekleştirilemeyecektir.


Kullanıcılarımızın 2018 yılı ve öncesinde EndNote içerisinde yapmış oldukları çalışmalara erişim imkanı bulunmayacaktır. Bu sebeple kullanıcılarımızın araştırmalarında aksaklık yaşamalarını önleyebilmek için EndNote yazılımındaki çalışmalarını, dosyalarını yedeklemeleri gerekmektedir. Kullanıcılarımız çalışmalarında EndNote yazılımı haricinde TÜBİTAK-ULAKBİM-EKUAL Lisans anlaşmaları kapsamında sunulan Mendeley Instititonal Edition (MIE) platformunu veya Zotero yazılımını kullanabilirler.

Dosya aktarımı konusunda yardım için This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresinden ulaşabilirsiniz. Bilgilerinizi ve gereğini rica ederiz.

 

 

 

 

 

 

 

EndNote kurulum paketine ulaşmak için Kütüphane Otomasyon Sisteminde üye oturumu açılması ve"Endnote" anahtar kelimesi ile tarama yapmanız gerekmektedir. 

Katalog Kaydının detayı için tıklayıp gelen ekranda bulunan URL kısmından

1) Windows kurulum için 1. e-yayın linkini (32 bit için kullanılabilir.)
2) Mac kurulum dosyası için  2. e-yayın linkini 
3) Windows 64 bit kurulum için  3. e-yayın linkini tıklayarak EndNote kurulum dosyasını indirebilirsiniz.

EndNote X8 Mac OS X kurulum dosyası OS X 10.10 (Yosemite) veya daha üstü (OS X 10.12 (Sierra) dahil) ile çalışmaktadır.
Windows versiyonu için Windows X7 SP1 veya daha üstü (Windows 8 veya 10) ile çalışmaktadır.
Reference manager, EndNote X7 veya önceki versiyonlardan birini kullanıyorsanız:
Kütüphaneniz otomatik olarak dönüştürülecektir. Bu işlem EndNote kullanıcıları için olduğu gibi Reference Manager kullanıcıları için de geçerlidir. Endnote X8'e çok kolay geçiş sağlayacaksınız. Sadece, önlem olarak kütüphanenizin ve dokümanlarınızın yedeğini alın. Bu özel durumlar için değil genel olarak söylediğimiz bir tavsiyedir. Bilgisayarınız ya da sabit diskinize birşey olduğunda makale, tez veya kütüphanelerinizi kaybetmek istemezsiniz.
Reference Manager kullanıcılarına Endnote'a nasıl geçiş yapacakları ile ilgili https://researchsoftware.com/tr/faq ziyaret etmelerini öneriyoruz. Reference Manager veritabanlarınız ve metin içi atıflarınız otomatik olarak dönüştürülecektir.

 EndNote Nedir? 
EndNote kişisel bilgi veritabanlarınızı oluşturarak, bibliyografik bilgileri (örneğin makaleleri, kitapları, dergileri, katalogları, görsel verileri vb.) saklamanıza, düzenlemenize, taramanıza ve paylaşmanıza olanak sağlayan ve makale yazım sürecinizde 5000’in üzerinde farklı bibliyografya stili ile (APA, Harvard, MLA, Turabian v.b.) atıf, şekil ve referanslarınızı düzenlemenize yardımcı olan özel bir veritabanı\bibliyografya yazılımıdır.

Tez/makale yazma, atıf yapma, referans listeleri oluşturma, farklı dergi/tez formatlarına göre düzenleme ve hangi dergilerde yayınlayabileceğinize dair önerilerde bulunma gibi birçok özelliğiyle bilimsel araştırma, makale yazım ve yayın sürecinizde sizlere yardımcı olacak EndNote yazılımının yeni versiyonu X8 Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı’mız tarafından lisanslanarak sizlerin kullanımına sunulmuştur.

EndNote X8 Hakkında Bilgi için tıklayınız.

EndNote ile EBSCO ve ProQuest veri tabanlarının Kullanımı

Ebsco Connection File

ProQuest Connection File

 

GreenFILE (Çevre)

Doğa ile ilgili multidisipliner bir veri tabanı olan GreenFILEçevre ile tarım, eğitim, hukuk ve teknoloji gibi çeşitli disiplinler arasındaki bağlara dikkat çeker. Kapsadığı başlıklardan bazıları şunlardır; küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kirlilik, ağaçlandırma, tarım, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm. 13,000’e yakın açık erişim tam metin kayıt içeren içeren bu veri tabanında, 850,000’in üzerinde kayıt özetleriyle birlikte indekslenmektedir.

Erişim için tıklayınız.

HiperKitap E-Book Collection

HiperKitap Online Giriş

Hiperkitap; Hiperlink tarafından geliştirilmiş, bilim insanlarının, öğrencilerin ve meraklıların akademik bilgiye hızlı ve kolay erişebildikleri Türkiye’nin ilk Türkçe online e-kitap veritabanıdır. Hiperkitap’ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, sanattan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 300 yayınevinin 22.000 e-kitabı bulunmaktadır.  Hiperkitap; atlaslar, sözlükler, ansiklopediler gibi danışma kaynaklarını da içermektedir. Önde gelen üniversitelerin akademik yayınları da Hiperkitap’ta yer almaktadır.Hiperkitap tam metin e-kitap veritabanında; bilgisayar, çevre bilimleri, edebiyat, eğitim, ekonomi ve finans, işletme ve yönetim, müzik, politika ve uluslararası ilişkiler, astronomi ve uzay, kimya, fizik, matematik ve istatistik, enerji, hukuk, psikoloji, güzel sanatlar, kütüphanecilik, medya ve iletişim, kültürel çalışmalar, mühendislik, sosyoloji, tarih, tarım, tıp, spor, seyahat ve turizm  gibi konularda 15.000'in üzerinde digital kitap bulunmaktadır.

Kullanıcılar; Hiperkitap’ta bulunan 15.000’den fazla e-kitabı online olarak görüntülemenin yanı sıra bilgisayarlara, android ve IOS destekli cihazlara ödünç alabilmektedirler. Böylece internet erişimine ihtiyaç duymadan e-kitaplardan yararlanabilmektedirler.  “My library” özelliğiyle Hiperkitap’ta kendi kütüphanelerini oluşturarak e-kitap sayfalarında notlar alabilmekte, 60 sayfaya kadar çıktı alıp paylaşabilmekte, farklı formatlarda atıf verebilmektedirler.

Kitabı bilgisayarınıza indirmeniz için Adode Digital Editions Kurulumu yapmanız gerekmektedir.

 Hiperkitap Kullanım Kılavuzu