Fen Bilimleri

ACS (American Chemical Society)

ACS (American Chemical Society)

ACS (Amerikan Kimya Derneği) tarafından yayınlanmakta olan kimya alanında ve ilgili disiplinlerde etki faktörü yüksek dergilere tam metin elektronik erişim imkanı sunmaktadır. En eskisi 1879 yılı olmak üzere dergilerin arşiv erişimleri mevcuttur.
 
Uygulamalı kimya, kimya mühendisliği, biyokimya, biyoteknoloji, temel kimya, organik kimya, eczacılık, polimer ve malzeme bilimi konularını kapsar. 12'si açık erişim olmak üzere 78 dergiye erişim sağlanmaktadır. Kimya ve mühendislik haberleri, ACS arşivleri ve ACS sempozyum serileri yayınlanmaktadır.
 
 
Dergi listesi için tıklayınız.
 

Applied Science and Technology Index Retrospective: 1913-1983 (EKUAL))

Applied Science and Technology Index Retrospective

Bu arşiv veri tabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan mükemmel bir referans kaynağıdır. 1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makale barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir. 

Erişim için tıklayınız.

CAB Abstracts (EKUAL)

CAB Abstracts

CAB Abstracts kendi alanında dünyadaki en ayrıntılı özetleri veren ve indekslemeyi yapan bibliyografik veri tabanıdır. CAB Abstracts canlı organizmalarla ilgili uygulamalı bilimler alanında; tarım, ormancılık, veterinerlik, çiftçilik, hayvan ve bitki yetiştiriciliği, bitki koruma, genetik, orman mühendisliği, beslenme ve kırsal yaşam gibi pek çok konuda ayrıntılı ve bütünleşmiş bilgiler sunan, uluslararası bir veri tabanıdır. 1972’den günümüze 75’in üzerinde farklı dillerde orijinal baskıdan alınarak hazırlanmış İngilizce özetlere ulaşmak mümkündür.

 

IEEE Xplore (EKUAL)

IEEE Xplore Veri Tabanı

 • Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) ve Institute for Electrical Engineers, (IEE) tarafından 1988’den günümüze yayınlanmış;
 • bütün süreli yayınlarına (journal, transaction, magazine, letter),
 • bütün konferanslarına ait bildirilere,
 • bütün güncel IEEE Standartlarına, 1950-1988 arasında yayınlanmış IEEE dergileri ve konferans bildirilerinden seçilmiş makalelere, tam metin olarak erişilmektedir.

Institute of Physics (IOP Science)

Fizik ve fiziğin alt konu başlıkları; biyomedikal mühendisliği, malzeme mühendisliği, elektrik, makine ve bilgisayar mühendisliği, astronomi ve astrofizik, biyoloji, kimya, eğitim, mühendislik, matematik, tıp, nanoteknoloji vb. alanlarda 90'dan fazla dergiye ve tam metin makaleye erişim imkanı sunar. 
 
1874’ten günümüze tüm IOP dergilerine erişim imkanı sağlar.
 
Dergi listesi için tıklayınız: https://iopscience.iop.org/journalList

MathSciNet

 

MathSciNet

MathSciNet

1940 yılından günümüze kadar matematik ve uygulama alanları ile ilgili yayınlara ait eleştiri, atıf ve bibliyografik bilgi veren, “Amerikan Matematik Derneği” tarafından oluşturulan bir veri tabanıdır.

Erişim için tıklayınız.

1800'e yakın güncel seri ve dergi Full-Text(PDF) yoluyla elde edilebilir. MathSciNet’de 2,738,113 orjinal makaleye bağlantı vardır.

MathSciNet, American Mathematical Society tarafından üretilen ve içerisinde milyonlarca makalenin özeti ve değerlendirmesi bulunan matematik konusundaki en önemli veritabanıdır. Bu veri tabanı iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde matematikle ilgili eleştirilerin tam metinlerine erişim olanağı sağlanmaktadır. İkinci bölümü ise güncel matematik yayınları kısmı henüz yayınlanmamış veya çok yakında çıkacak olan yayınlarla ilgili bibliyografik verilere ait bir konu indeksidir. Burada listelenen yayınlar daha sonra matematik eleştirilerine girer. Matematikle ilgili yayınlar günlük olarak, eleştiriler aylık olarak güncelleştirilmektedir. Orijinal çalışmaları elde etmek için çevrim içi dergi makalelerine, elektronik dergilerin kendi web sayfalarına, Amerikan Matematik Derneği’nin kitap satış merkezine bağlantılar vardır.

 

 

 

 • Adres: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
  Karaköy Mahallesi Şehit Ozan Özan Caddesi Dış Kapı No:18
  14030 Gölköy / BOLU
 • Tel: +90 374 254 10 00 / +90 374 253 46 55 Fax: +90 374 253 45 56
 • EPosta: kutuphaneibu.edu.tr